Wisła urokliwa, lecz zdradliwa

0

Wisła to przepiękna rzeka, która przyciąga wielu amatorów kąpieli. Urokliwe plaże i malownicze wysepki zdają się być idealnym miejscem do relaksu i zabawy w wodzie. Niestety, Wisła kryje wiele niebezpieczeństw, które mogą zaskoczyć nawet doświadczonych pływaków. Jednym zagrożeń są przykosy

O niebezpieczeństwach, jakie stwarza Wisła informuje Piaseczyńskie WOPR – Grupa Interwencyjna Góra Kalwaria.

Przykosa – ciche niebezpieczeństwo

Przykosa to wypłycenie w nurcie rzeki, najczęściej przybierające trójkątny kształt, stworzone przez naniesiony piasek i drobny żwir. To, co czyni je szczególnie niebezpiecznymi, to nagły kant, za którym zaczyna się głęboka woda o silnym nurcie. Osoby spacerujące po przykosie mogą nagle zsunąć się do głębokiej wody, co może wywołać szok termiczny i panikę. Silny nurt rzeki dodatkowo utrudnia powrót na przykosę, ponieważ piasek na kancie cały czas się obsypuje, uniemożliwiając łatwe wyjście z wody.
Prezes Piaseczyńskiego WOPR, Piotr Rytko, podkreśla, że oprócz przykos, na Wiśle trzeba uważać także na inne niebezpieczeństwa, takie jak główny nurt rzeki, ploso – bardzo głęboką wodę przy brzegu, cofki czy wiry, które szczególnie groźne są przy ostrogach, czyli kamienistych budowlach regulujących nurt rzeki.

Tragedia w Górze Kalwarii

W sobotę 29 czerwca doszło do tragicznego wypadku w rejonie mostu kolejowego w Górze Kalwarii. 15-letni chłopiec, kąpiący się w Wiśle, nagle zniknął pod powierzchnią wody. Na miejsce przybyło dziewięć zastępów straży pożarnej, cztery łodzie do poszukiwań oraz specjalistyczna grupa wodno-nurkowa z Warszawy. Niestety, mimo ponad godzinnych poszukiwań i intensywnych prób resuscytacji, chłopiec przebywał pod wodą zbyt długo i zmarł na miejscu.


To już kolejna taka tragedia w tym rejonie – w 2022 roku utonęło tam dwóch młodych Ukraińców. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci małoletniego.

 

Apel do mieszkańców i turystów

W ubiegłym roku na terenie Polski utonęły łącznie 446 osób, z czego 192 przypadki miały miejsce w okresie wakacyjnym. Na Mazowszu odnotowano 23 przypadki utonięć. Wisła, choć piękna i zachęcająca, jest rzeką zdradliwą i niebezpieczną. Ratownicy z WOPR apelują, aby unikać kąpieli w Wiśle, szczególnie poza wyznaczonymi i strzeżonymi plażami. Nawet osoby, które dobrze pływają, mogą nie poradzić sobie z silnym nurtem i niespodziewanymi zagrożeniami, takimi jak przykosy.

Pamiętajmy, że lepiej jest cieszyć się urokami Wisły z brzegu, niż ryzykować życiem, wchodząc do zdradliwej wody. Udostępniajmy informacje o niebezpieczeństwach związanych z kąpielą w Wiśle, aby zapobiegać kolejnym tragediom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię