Wkrótce powinna ruszyć przebudowa skrzyżowania przy Tolku

3

LESZNOWOLA Latem ubiegłego roku starosta wydał zezwolenie na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania ulic Słonecznej z Postępu w Kolonii Lesznowola. Prace jednak do tej pory nie ruszyły. – Szukamy środków na tę inwestycję – poinformował kilka dni temu Tomasz Dąbrowski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich


Skrzyżowanie Postępu z drogą 721 to jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań na terenie powiatu. Niestety, także jedno z najbardziej niebezpiecznych. Samochody dojeżdżające do prowizorycznie zamontowanej sygnalizacji świetlnej, która na dodatek często nie działa, mają przynajmniej z dwóch stron ograniczoną widoczność. Krzyżujące się drogi nie mają lewoskrętów, a jeżdżące drogą 721 tiry, często wjeżdżają na krzyżówkę przy czerwonym świetle. Skutek? Każdego roku dochodzi tu do kilku groźnych wypadków. Najbardziej tragiczny wydarzył się w kwietniu 2018 roku. Zginęły w nim dwie młode kobiety.
W 2014 roku gmina Lesznowola podpisała porozumienie z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich, w ramach którego zobowiązała się do wykonania projektu rozbudowy skrzyżowania. Ten etap prac miało zakończyć wydanie przez starostę tzw. ZRID-u, czyli zgody na realizację inwestycji drogowej. ZRID został wydany w sierpniu ubiegłego roku. Kolejnym krokiem miała być przebudowa skrzyżowania.
– Trudno mi wskazać, kto będzie realizował to zadanie i w jakim terminie – informowała latem ubiegłego roku Monika Burdon, ówczesna rzeczniczka MZDW. – Musimy spotkać się z gminą oraz powiatem i dokonać stosownych ustaleń. Wówczas będzie można powiedzieć więcej na temat tej inwestycji.
Kilka dni temu Tomasz Dąbrowski z MZDW potwierdził, że pełna dokumentacja umożliwiająca przebudowę krzyżówki, jest już gotowa.
– Sądzę, że więcej na temat terminu, w jakim zaczną się prace, będę mógł powiedzieć w lipcu – dodał. – Być może inwestycja zacznie się jeszcze w tym roku. Inwestorem będzie gmina Lesznowola, my przekażemy jej na ten cel środki.

TW

3 KOMENTARZE

  1. Nie wiem jaką formę będzie miało skrzyżowanie, ale najbardziej przydałoby się tam rondo. Za 2 lata ciąg samochodów z Piaseczna jadąc do węzła Lesznowola zablokuje skrzyżowanie jak będzie na nim sygnalizacja świetlna.
    Dodatkowo rondo wymusiłoby zdjęcie nogi z gazu. Wiele badań pokazuje że to własnie rondo jest najbezpieczniejszą formą skrzyżowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię