Wmurowano kamień węgielny pod inteligentne domy

0

POWIAT W ubiegły piątek w miejscowości Janów w powiecie grójeckim wmurowano kamień węgielny i podpisano akt erekcyjny pod budowę Farmy Dobrej Woli. Proces inwestycyjny ma ruszyć jeszcze w tym roku i zakończyć się za trzy lata


Farma Dobrej Woli powstanie w sąsiedztwie lasu na terenie gminy Chynów. Pozwolenie na budowę czterech domów zostało wydane w sierpniu tego roku. Inwestorem jest Stowarzyszenie Dobra Wola, które od lat opiekuje się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. W domach, które mają zostać oddane do użytku w 2023 roku zamieszka około 20 niepełnosprawnych.
– Będzie to pierwsza taka farma w Polsce – zapewnia Jacek Zalewski, który wpadł na pomysł wybudowania kompleksu.
– Budynki zostaną naszpikowane inteligentnymi rozwiązaniami i będą bazowały na odnawialnych źródłach energii – zapewnia. Autorem koncepcji domów była Politechnika Warszawska. Projekt przygotowała pracownia KIK Architekci z Wrocławia. W uroczystości wzięli udział goście zarówno z powiatu piaseczyńskiego, na terenie którego od lat działa Stowarzyszenie Dobra Wola, jak i grójeckiego – w którym znajduje się miejscowość Janów.
– Będzie to być może pierwsza tego typu inwestycja na świecie, gdzie inteligentne domy będą służyły osobom mającym problemy z funkcjonowaniem w normalnym życiu – podkreśla Jacek Zalewski.
Jak wszystko dobrze pójdzie i dopisze pogoda, pierwsze prace ziemne rozpoczną się jeszcze w grudniu. Budowa powinna zakończyć się w drugiej połowie 2023 roku. Na farmie będą mieszkać osoby dorosłe, ale wymagające stałej opieki. Kto będzie mógł i miał na to ochotę, będzie pracować. Kompleks ma działać w podobnej formule jak DPS-y.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię