Wojciech Prus-Wiśniowski otrzymał Złoty Krzyż Zasługi

0

GÓRA KALWARIA W piątek Wojciech Prus-Wiśniowski, twórca Prywatnego Muzeum Regionalnego na Mariankach oraz prezes Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska otrzymał z rąk wojewody Konstantego Radziwiłła Złoty Krzyż Zasługi, przyznawany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę


Wojciech Prus-Wiśniowski (z prawej) z burmistrzem Arkadiuszem Strzyżewskim

Zaszczytne państwowe odznaczenie nadawane jest za ofiarną działalność publiczną. Doskonale znany w lokalnym środowisku, bardzo zaangażowany w pracę muzealną i promowanie historii Góry Kalwarii społecznik zasłużył na nie 35. latami swojej niezwykłej aktywności. O przyznanie Złotego Krzyża Zasługi Wojciechowi Prusowi-Wiśniewskiemu wystąpił burmistrz Góry Kalwarii Arkadiusz Strzyżewski. Nie sposób wymienić wszystkich zasług 84-letniego prezesa, doskonałego mówcy i gawędziarza. Oprócz założenia muzeum Wojciech Prus-Wiśniowski od lat aktywnie promuje miasto w całym kraju, uczestniczy w Targach Książki Historycznej, inicjuje też powstawanie kolejnych publikacji przybliżających mieszkańcom historię Nowej Jerozolimy, pieczołowicie zbierając do nich materiały. W sumie ukazało się ich aż sześć, a tej chwili trwają prace nad siódmą, zatytułowaną „Pijarzy i Bernardyni w Górze Kalwarii”.
Wojciech Prus-Wiśniowski z dumą podkreśla, że działa w aż 10 związkach i stowarzyszeniach, w tym związku Piłsudczyków, związku ziemiaństwa oraz szlachty. Pytany o plany na przyszłość mówi:
– Chcę dalej pracować, a to odznaczenia dało mi impuls do jeszcze aktywniejszego działania na polu odkrywczym i popularyzatorskim.
Zapytany o największe marzenie podkreśla, że chciałby wstąpić do… Wojsk Obrony Terytorialnej.
– Nie jest to niestety możliwe, bo tam przyjmują tylko do 60. roku życia – przyznaje ze smutkiem. – Zamiast tego będę pokazywał się w mundurze związku Piłsudczyków. Właśnie otrzymałem awans na kapitana.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię