Wojna polsko-bolszewicka na lesznowolskich błoniach

0

LESZNOWOLA W niedzielę na polach przy ul. Słonecznej w Lesznowoli, między bankiem spółdzielczym a gościńcem Oycowizna, odbędzie się inscenizacja wydarzeń historycznych z listopada 1918 roku oraz sierpnia 1920 roku


W tym roku mija 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji znany lesznowolski społecznik Stanisław Kiljańczyk postanowił przypomnieć wydarzenia, które do tego doprowadziły. Zaplanowano dwie inscenizacje historyczne z udziałem około 70 rekonstruktorów, 24 koni i dwóch samochodów pancernych.
– Obydwa pojazdy służyły w polskiej armii i zostały zrekonstruowane w tym roku – mówi Zbigniew Rowiński, wielki pasjonat historii i twórca grupy historyczno-edukacyjnej „Szare Szeregi”. – Chwat był pierwszym polskim pojazdem pancernym, powstał w Przemyślu, a do walki został wprowadzony 3 listopada 1918 roku. Z kolei Wnuk był tak naprawdę samochodem zbudowanym w Rosji carskiej w 1916 roku. Tych samochodów powstało w sumie 31 i brały udział w Bitwie Warszawskiej 1920. Dwa z nich zdobyli Polacy.
Impreza historyczna rozpocznie się o godz. 13 i potrwa do godz. 16. Rekonstrukcje bitew rozpoczną się o godz. 14.30. Obydwa epizody zostaną opatrzone komentarzem. Po bitwie będzie można m.in. obejrzeć okolicznościową wystawę, uzbrojenie żołnierzy, zrekonstruowane samochody oraz posilić się wojskową grochówką. Na polach zostaną wytyczone duże parkingi, na które będzie można wjechać od ul. Końcowej.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię