Wójt Lesznowoli uznana ze winną! Wyrok nie jest prawomocny [AKTUALIZACJA]

7

LESZNOWOLA Sąd Okręgowy w Warszawie właśnie ogłosił wyrok w sprawie karnej dotyczącej wójt Lesznowoli Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik, byłej skarbnik Elżbiety O. oraz dwójki byłych zastępców wójta Karoliny P. oraz Marka R.

Przed chwilą Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Marię Jolantę Batycką-Wąsik na 1,5 roku pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 3 lata. Wójt Lesznowoli musi również naprawić szkodę na ponad 1,3 mln zł.
Była skarbnik gminy Elżbieta O. została skazana na jeden rok i dwa miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, oraz zapłacić grzywnę 20 tysięcy złotych.
Byli wójtowie Karolina P. i Marek R. zostali uniewinnieni.

Kiedy w 2017 roku do urzędu gminy Lesznowola weszli agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego, nikt nie spodziewał się że rozpoczęta właśnie kontrola, badająca okres od 2012 roku, będzie miała taki finał. Analiza dokumentów wykazała nieprawidłowości związane z rozporządzaniem gminnym majątkiem oraz umarzaniem podatku firmom z Wólki Kosowskiej (w sumie ponad 2,5 mln zł) i zaowocowała złożeniem do prokuratury „zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego przez Marię Jolantę Batycką-Wąsik, wójta gminy Lesznowola”. Jako pierwsi dotarliśmy do protokołu pokontrolnego CBA, który szczegółowo omówiliśmy w artykule „CBA zgłasza wójt do prokuratury”. Po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem dowodowym pod koniec listopada 2017 roku Prokurator Okręgowy wszczął śledztwo „w sprawie przekroczenia uprawnień oraz niedopełniania obowiązków służbowych przez funkcjonariusza publicznego”, w tym wypadku wójt Lesznowoli, i działanie na szkodę interesu publicznego. W lipcu 2019 roku Maria Jolanta Batycka-Wąsik została zatrzymana przez CBA i usłyszała sześć zarzutów, w tym karalnej niegospodarności i wyrządzenia zarządzanej przez siebie gminie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, przekraczających 1,3 mln zł. Niedługo potem prokuratorskie zarzuty usłyszeli także była już wicewójt Karolina P., były wicewójt Marek R. oraz była skarbniczka, Elżbieta O., która odpowiada za niedopełnienie obowiązków służbowych (byli wicewójtowie usłyszeli zarzut przekroczenia uprawnień). W poniedziałek 12 kwietnia przed Sądem Okręgowym odbyła się ostatnia rozprawa w ramach toczącego się procesu karnego. Mowy końcowe wygłosiła prokurator oraz obrońcy. Prokurator zażądała dla oskarżonych następujących kar: dla wójt Lesznowoli dwóch i pół roku pozbawienia wolności oraz 100 tys. złotych grzywny, dla byłej wicewójt jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok i grzywny w wysokości 10 tysięcy złotych, dla byłego wicewójta jednego roku pozbawienia wolności (w zawieszeniu na rok) i grzywny w wysokości 20 tysięcy złotych, zaś dla byłej skarbnik – 3 miesięcy pozbawienia wolności, jednego roku jej ograniczenia oraz grzywny w wysokości 35 tysięcy złotych.

Wyrok, który dziś zapadł nie jest prawomocny.

godz. 15.00 

Wójt oświadczyła, że nie zamierza podawać się do dymisji. Zamierza złożyć apelację i dalej walczyć przed sądem o oczyszczenie się ze stawianych zarzutów.

7 KOMENTARZE

 1. Gdzie teraz ci co ją z kwiatami witali po wpuszczeniu z aresztu? Uśmiech zmyty?
  Co zrobią Vice?
  Jak sąd apelacjny utrzyma w mocy wyrok,
  kto na komisarza?
  CZY WOJEWODA WSTRZYMA UCHWAŁY RADY GMINY O SPRZEDAŻY ZIEMI W MYSIADLE???

  Będzie się działo 😉

 2. No brawo! Już myślałem, że ta rodzina nigdy nie zostanie ruszona. Jedyne co zawdzięczamy całej tej żałosnej ekipie z radnymi włącznie, to długi, brak rozwoju i totalna olewka mieszkańców tej gminy. Wszyscy Ci radni, którzy pokornie kiwali głowami na sesjach Rady Gminy i dawali pani wójt absolutorium, są tak samo winni, jak ona i powinniśmy im podziękować w kolejnych wyborach. Wszystkim.

 3. Zamiast umarzać zobowiązania podatkowe niesolidnym przedsiębiorcom, należałoby te miliony przeznaczyć chociażby na rozwój dróg w gminie. Rzekomo tak wspaniale zarządzana gmina, a jakoś tego nie widać. Może to już czas na zmianę?

 4. Jestem mieszkanką gminy Piaseczno i jak czytam te negatywne wypowiedzi to ciśnie się na usta jedna myśl. Przenieście się do gminy Piaseczno, skoro gmina Lesznowola jest tak zła. Nie będę opisywać absurdów. Podam jeden przykład choć odległy w czasie. Koszt wodociągu w gminie Piaseczno 2400 a w Lesznowoli 1600 zł. To było na przełomie lat 2000-2004.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię