Wójtów, burmistrzów i radnych wybierzemy po nowemu 21 października

0

POWIAT Można oficjalnie ruszać z kampanią – premier ogłosił datę tegorocznych wyborów samorządowych. Po zmianie ordynacji wybierzemy lokalnych włodarzy już nie na 4-letnią, ale 5-letnią kadencję


To nie koniec nowości, które weszły w życie w styczniu. Najważniejszą jest dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Liczy się ona od najbliższych wyborów. Czyli burmistrz, którego wyłonimy w październiku (lub w drugiej turze, która odbędzie się 4 listopada) będzie mógł porządzić maksymalnie 10 lat (dwie kadencje po 5 lat). Co więcej – kandydaci na wójtów i burmistrzów nie będą mogli od teraz jednocześnie kandydować na radnych powiatowych czy wojewódzkich, co było do tej pory normą. Wolno im będzie natomiast starać się o funkcję radnego w gminie, w której chcieliby objąć fotel wójta (burmistrza), o ile w niej zamieszkują. Oficjalnie nazwiska kandydatów na wójtów i burmistrzów i radnych różnego szczebla zostaną obwieszczone najpóźniej 6 października.

Zgodnie ze zmianą przepisów jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) będą wyznaczone tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. Zmiany dotyczą także zasad głosowania. Ustawa na nowo zdefiniowała znak „x” na kartach do głosowania oraz warunki, w których głos jest nieważny. Do tej pory trzeba było postawić dwie przecinające się linie w obrębie kratki przy nazwisku kandydata. Teraz muszą to być „co najmniej dwie przecinające się linie” w obrębie karty do głosowania. Na ważność głosu nie będą miały też wpływu dopiski głosującego, adnotacje, skreślenia czy zamazania.

Zmieniły się również zasady głosowania korespondencyjnego. Będą mogły z niego skorzystać jedynie osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Odebrano to prawo osobom starszym czy czasowo zamieszkującym za granicą.

Ponadto po raz pierwszy w historii współczesnych polskich wyborów zostaną powołane dwa typy komisji wyborczych. Pierwsza zajmie się przeprowadzeniem głosowania, druga – po zakończeniu pracy poprzedniej komisji – w tym samym lokalu wyborczym ustali wyniki głosowania. Na ręce obu gremiów będą mogli patrzeć mężowie zaufania.

Wybory odbędą się 21 października w godz. 7-21.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię