PIASECZNO W piątek 19 maja dla 37 wolontariuszy II edycji Katolickiej Szkoły pod Żaglami rozpoczęła się wielka, morska przygoda. Po rocznym wolontariacie, na który łącznie poświęcili 7208,5 godziny, wspólnych comiesięcznych Mszach w Św. Annie w Piasecznie, sprawdzianach sportowych oraz teoretycznych spotkaniach szkoleniowych wypłynęli na miesięczny rejs żaglowcem STS Pogoria.


Wzięli udział w mszy, spotkali się z władzami

W czwartek, młodzież na czas podróży pobłogosławił kard. Kazimierz Nycz, który odprawił uroczystą Mszę Świętą w Kościele Św. Anny  w Piasecznie. „Nie bój się, wypłyń na głębię” – słowa te wypowiedziane wcześniej przez papieża Jana Pawła II, a przytoczone przez kardynała stały się czymś namacalnym.

Tuż przed wyjazdem Wolontariusze spotkali się jeszcze w Przystanku Kultura z władzami Powiatu Piaseczyńskiego, Gminy Piaseczno i Gminy Prażmów. Po zakończeniu spotkania wyruszyli autokarem do Nicei, gdzie czekał na nich już żaglowiec STS Pogoria. Wymarzony rejs zakończą 18 czerwca w Cherbourg. 

Spędzą na pokładzie cztery tygodnie

Przemierzając morze Śródziemne oraz Ocean Atlantycki zawitają do portów w Barcelonie, Maladze oraz Lizbonie.  W trakcie rejsu będą pracować w czterech wachtach, przejmując po kolei coraz to nowe obowiązki – od bardzo prostych jak mycie toalet, łazienek, szorowanie pokładu, przygotowywanie posiłków do dużo trudniejszych – wspinanie się na reje, klarowanie żagli, sterowanie żaglowcem i posługiwanie się nawigacją. Każdego dnia będzie również przeznaczony czas na naukę oraz wspólne spotkanie na Mszy Świętej.

Młodzież na pokładzie Pogorii spędzi razem 4 tygodnie i w związku z tym bardzo przydadzą się im umiejętności oraz cechy, które wyrobili w sobie angażując się w wolontariat: praca w grupie, cierpliwość, wyrozumiałość, akceptacja, empatia.  A działali w przeróżnych miejscach: Bibliotekach, ZHP, Caritasie, Domach Opieki, Świetlicach ogniskowych, schroniskach i lecznicach dla zwierząt, Fundacjach, Przedszkolach, Szkołach oraz w Dziecięcym Uniwersytecie Ciekawej Historii, Domu Aktora w Skolimowie i WOŚP – ie. Pomagali dzieciom w nauce, uatrakcyjniali spędzanie wolnego czasu osobom starszym oraz dzieciom niepełnosprawnym, prowadzili przerwy na sportowo, działali w harcerstwie, opiekowali się zwierzętami, uczestniczyli w organizacjach i przeprowadzaniu kiermaszów, pikników, festynów i imprez sportowych. Duża grupa zaangażowała się w służbę w trakcie Światowych Dni Młodzieży zarówno na terenie własnej parafii jak i w Krakowie.

Wolontariat uczy bardzo dużo

Wolontariat nauczył mnie bardzo wiele. Otworzyłam się na ludzi w różnym wieku i mających różne potrzeby, ludzi słabych i chorych, dzieci zaniedbane przez rodziców. Wolontariat stały nauczył mnie pokonywać własne lenistwo, samolubstwo, zmęczenie itp. Z uwagi, że jestem osobą z natury nieśmiałą, często musiałam pokonywać samą siebie, aby wykonać powierzone mi zadanie – tak o swojej pracy mówi jedna z wolontariuszek, Kasia.

Wśród uczestników tegorocznej edycji Katolickiej Szkoły pod Żaglami jest również uczennica Zespołu Szkół Specjalnych  w Łbiskach – Agnieszka. Dla Agnieszki tak samo jak i dla większości wolontariuszy będzie to pierwsza styczność z tak dużym wyzwaniem.

źródło: piaseczno.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię