Wraca głośna sprawa radnego Pruszczyka i starosty Guta! Sąd uchylił decyzję prokuratury

4

POWIAT Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła sprawę, o której zawiadomił radny Grzegorz Pruszczyk, czując się zastraszanym przez aktualnego starostę Ksawerego Guta. Dziś sąd skierował sprawę do ponownego rozpoznania

Afera wybuchła na początku kadencji. Przypomnijmy – Grzegorz Pruszczyk, zatrudniony na kierowniczym stanowisku w podległym starostwu Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii, zawiadomił, że w trakcie rozmowy, którą odbył z wówczas jeszcze członkiem poprzedniego zarządu powiatu Ksawerym Gutem, ten miał użyć „szantażu i groźby bezprawnej” pozbawienia go pracy, o ile nie zagłosuje na jego kandydaturę na starostę piaseczyńskiego. Na dowód Grzegorz Pruszczyk przedstawił nagranie z rozmowy, które zarejestrował bez wiedzy swojego rozmówcy.
W Internecie pojawił się zapis nagranej rozmowy.
– „Musisz się liczyć, że mogą być różne konsekwencje też tego. Żebyś wiedział, że tak jest” – mówił Ksawery Gut.
– „Ale konsekwencja to będzie utrata pracy?” – dopytywał radny Pruszczyk, nagrywając swojego rozmówcę.
– „Może tak być” – odpowiedział przyszły starosta.
Prokuratura Okręgowa umorzyła postępowanie uznając, że Grzegorz Pruszczyk pracując w DPS-ie nie podlegał bezpośrednio staroście, więc nie było formalno-prawnej zależności pomiędzy starostą – pracodawcą, a radnym – pracownikiem.
Radny złożył zażalenie i dziś Sąd Rejonowy w Piasecznie uchylił postanowienie prokuratury. Sprawa będzie ponownie rozpatrywana. Sąd nie podzielił argumentów prokuratury – uznał, że starosta nie musiał być bezpośrednim przełożonym, by móc mieć wpływ na zatrudnienie Pruszczyka.
Cieszę się, ż prokuratura jeszcze raz się nad tą sprawą pochyli – komentuje radny Grzegorz Pruszczyk. – Może to będzie edukacja dla innych w lokalnym samorządzie? Nie można stosować gróźb utraty pracy, by wywierać naciski w lokalnej polityce. Cieszę się, że sędzia uniknęła uproszczenia, które było udziałem niektórych mediów i nie potraktowała tej sprawy jako elementu wojny Platformy z PiS-em. Nie można nadużywać władzy i przynależność partyjna nie ma tu żadnego znaczenia – podkreśla radny Pruszczyk.

Adam Braciszewski

4 KOMENTARZE

 1. „Jeden tam tylko jest porządny człowiek – prokurator, ale i ten, prawdę mówiąc – świnia.” ((Mikołaj Gogol – „Martwe dusze”)
  Oto proroczy opis elit politycznych powiatu piaseczyńskiego 🙂

 2. Brawo!
  Zastraszanie w kpp świadków miliardowych przekrętów polegało na eksponowaniu broni, rewizji osobistej, śledzeniu…..za poparciem nadrzędnych prok prez sadu jego sedziow
  Sprawa w toku …

 3. Pojechali za daleko i za szybko
  Du.. się pali h nie staje
  Zniszczenie i spustoszenie ich udziałem!!!
  Do jakiego Patrioty nawiązać poke….. ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię