Wspierają samodzielność niepełnosprawnych

0

PIASECZNO W piątek, 15 września grupa dorosłych osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół, skupiona wokół Fundacji Z Nami Warto, zaprezentowała społeczności lokalnej działalność Klubu Samodzielności i Aktywności w Piasecznie

Klub, mieszczący się przy ulicy Chyliczkowskiej 2, działa od stycznia tego roku w ramach projektu Zespół Aktywności Społecznej Akademia Umiejętności realizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Normalizacji Życia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Otwarte Drzwi z Olsztyna, które utworzyło podobne kluby także w Olsztynie i Pile. Działalność klubów finansowana jest przez PFRON.

Ideą klubu jest zwiększenie samodzielności, aktywności i niezależności dorosłych osób niepełnosprawnych od pomocy opiekunów – mówi Sabina Wiśniewska z Fundacji Z Nami Warto.

Osoby te mają okazję nauczyć się jak przygotować sobie posiłek, uprać i uprasować odzież, przyszyć guzik czy naprawić drobne usterki w domu. Uczą się również korzystania z urzędów, instytucji i środków komunikacji miejskiej, planowania budżetu i robienia zakupów.

Chodzi o to by jak najmniej osób niepełnosprawnych znalazło się w domach pomocy społecznej – tłumaczy Sabina Wiśniewska. – Warto by lokalny samorząd pomyślał o finansowaniu takich działań, jak również o stworzeniu spółdzielni pracy i specjalnych mieszkań dla takich osób.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię