Wspólnie główkują, jak z Wisły uczynić większą atrakcję

0

GÓRA KALWARIA Pomysły na turystyczne zagospodarowanie brzegów Wisły na cele turystyczne nabierają coraz wyraźniejszych rumieńców


Wodniacy, samorządowcy i inni miłośnicy królowej polskich rzek w piątek spotkali się na kolejne konsultacje w ramach projektu „Łączy nas Wisła”, którego autorem jest piaseczyńskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR). Miejsce nie było przypadkowe – brzeg Wisły w Królewskim Lesie. Mało kto wie, że w tej miejscowości znajduje się rzeczny port. Jest zapomniany i zakrzaczony, ale drzemie w nim duży potencjał.

Co ważne, na spotkanie przybyli właściciele działek położonych wokół portu, którzy byli zainteresowaniu współpracą w zakresie rozwijania małej infrastruktury turystycznej. Piotr Rytko, prezes piaseczyńskiego WOPR przedstawił propozycje i wstępne koncepcje zagospodarowania tego terenu. Według jego pomysłu port w Królewskim Lesie miałby stać się przede wszystkim przystanią kajakową z miejscem do wypoczynku zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Rytko proponuje, aby wybudować w tym miejscu pomost z elementów modułowych wykonanych z tworzyw sztucznych, stojaki na kajaki i rowery, drewnianą altanę, utworzyć miejsce na ognisko z ławeczkami i ustawić tablice informacyjne.

Najbardziej oryginalnym pomysłem jest wybudowanie wieży widokowej, która mogłaby stać się dużą atrakcją turystyczną. Zdaniem Piotra Rytko z Królewskiego Lasu powinny wychodzić w przyszłości piesze wycieczki do zamku w Czersku, a na rzece zaczynać się spływy do Gassów w Konstancinie-Jeziornie, skąd można byłoby wrócić szlakiem rowerowym, który jest w planach nadwiślańskich gmin. Zdaniem wodniaków powinno otworzyć się Szkutę Czerską, która jest wciąż zakopana u stóp Zamku Książąt Mazowieckich. Jej portem macierzystym miałby stać się Królewski Las.

Kolejna dyskusja o możliwościach zagospodarowania wiślanego brzegu odbędzie się na terenie ośrodka Brzanka w Górze Kalwarii, a następnie w porcie w Górze Kalwarii.

Swoje pomysły na ożywienie wiślanych obiektów (na razie skromne) prezentuje nie tylko WOPR, ale również Maszoperia Wiślana, która zajmuje się szkutnictwem rzecznym. Szczegóły na poniższym filmie przygotowanym przez Skyfoto.

Zdjęcia i ilustracje: piaseczyński WOPR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię