GÓRA KALWARIA Góra Kalwaria i Podegrodzie rozpoczynają współpracę. Przedstawiciele gminy odwiedzili małopolską miejscowość, aby porozmawiać o partnerstwie.


To współdziałanie wydaje się czymś naturalnym. Spoczywający w Górze Kalwarii św. Stanisław Papczyński urodził się bowiem właśnie w Podegrodziu.

Kult założyciela zgromadzenia marianów jest tam, nad Dunajcem, bardzo rozwinięty. W niejednym budynku użyteczności publicznej wisi portret świętego – zauważa burmistrz Dariusz Zieliński, na którym duże wrażenie zrobił obraz w podegrodzkim kościele, przedstawiający o. Papczyńskiego błogosławiącego w Górze Kalwarii króla Jana III Sobieskiego i jego wojsko przed odsieczą wiedeńską.

W Podegrodziu kalwaryjska delegacja gościła także w urzędzie gminy, domu kultury, bibliotece, muzeum regionalnym i nowym przedszkolu. Rozmawiano m.in. o współpracy kulturalnej, edukacyjnej i o finansowaniu zadań z udziałem środków zewnętrznych. Warto przypomnieć, że we wrześniu na zamku w Czersku, podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, wystąpił podegrodzki zespół ludowy.

O międzygminnej współpracy rozmawiałem z wójt Podegrodzia Małgorzatą Gromalą już w czerwcu zeszłego roku, podczas kanonizacji o. Papczyńskiego. Bardzo się cieszę, że pomysł wcielamy w życie. Wspólne inicjatywy na pewno będą owocne – mówi burmistrz Dariusz Zieliński.

Wraz z gospodarzem gminy 16 i 17 listopada wizytę w Podegrodziu złożyli: skarbnik Ewa Sobiepanek, dyrektor Ośrodka Kultury Dariusz Falana oraz Arletta Zduńczyk, dyrektor szkoły w Kątach, której patronem jest o. Papczyński.

źródło: gorakalwaria.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię