Wspomnieli tragedię II Wojny Światowej

0

PIASECZNO W niedzielę na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Kościuszki w Piasecznie odbyły się obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Po odśpiewaniu hymnu narodowego odmówiono modlitwę za poległych, a swoją refleksją na temat II Wojny Światowej podzielił się ze wszystkimi obecnymi ksiądz proboszcz Parafii Św. Anny w Piasecznie Andrzej Krynicki.
Zanim doszło do 1 września 1939 roku to wcześniej w umysłach i sercach wielu ludzi rozrastała się ideologia, która walczyła z Bogiem i z tym co niosło przesłanie chrześcijańskie – powiedział ksiądz. – Człowiek zapomniał o Bogu i przykazaniu miłości bliźniego.
Następnie odczytano Apel Poległych, po którym – z przemówieniami okolicznościowymi – wystąpili burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz i radny powiatu piaseczyńskiego Sergiusz Muszyński.
W tym roku mija 80 lat od wybuchu największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata – przypomniał burmistrz. – Spotykamy się dziś żeby oddać hołd wszystkim ofiarom II Wojny Światowej – za to byśmy dziś mogli żyć w wolnej i demokratycznej Polsce. Nasza obecność w miejscach pamięci narodowej jest niezmiernie ważna, dlatego naszym obowiązkiem jest uczenie obecnych i przyszłych pokoleń we wdzięczności za to, że mogą dziś żyć w spokojniejszych czasach.
Sergiusz Muszyński odczytał list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.
Mimo przegranej wojny obronnej w 1939 roku naród nie stracił woli walki i przez kolejne lata okupacji udowodnił, że nie można złamać jego ducha – przytoczył słowa ministra Sergiusz Muszyński. – Duch wolności, rozniecony w 1918 roku, przetrwał w narodzie przez kolejne pokolenia i doprowadził do ostatecznego zwycięstwa.
Po złożeniu wiązanek przez poszczególne delegacje udano się z kolei na Plac Piłsudskiego, gdzie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem Lira.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię