Wszystkiego najlepszego, Konstancjo!

0

KONSTANCIN-JEZIORNA W najbliższą niedzielę w Konstancińskim Domu Kultury odbędą się familijne „Imieniny Konstancji”. Złoży się na nie wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych


„Imieniny” to organizowane od kilku lat wydarzenie na cześć hrabiny Konstancji Potulickiej, matki założyciela Konstancina hrabiego Witolda Skórzewskiego, który ponad 120 lat temu nazwał letnisko na jej cześć. 17 lutego o godz. 13 KDK przy ul. Mostowej 15 zaprasza na huczne obchody. O godz. 13 zaczną się warsztaty savoir-vivre dla dzieci „Komunikacja z innymi” (obowiązują zapisy – tel. 22 484 20 20, liczba miejsc ograniczona). O godz. 14 będzie można poznać tajniki gemmoterapii czyli leczenia pączkami roślin. Na wykładzie zostanie omówione niesamowite działanie pączków bzu czarnego, brzozy, bzu lilaka i sosny. Będzie się można dowiedzieć także, jak samodzielnie wykonać takie preparaty. O godz. 15 odbędzie się premierowy para-teatralny pokaz „Promyk Światła”. Widzowie zostaną przeniesieni do świata dawnych seansów projekcyjnych (camera obscura, laterna magica), poznają pierwotne techniki animacji (praxinoscope, itp.) oraz tzw. archeologię kina, a pokaz wzbogacą elementy teatru lalek. Po spektaklu odbędą się warsztaty, podczas których każdy będzie mógł poznać działanie zaprezentowanych wynalazków. Na godz. 17 zaplanowano spotkanie zorganizowane przez Wirtualne Muzeum Konstancina, które będzie poświęcone rodzinie Józefa Hertla, zmarłego niedawno badacza historii Konstancina-Jeziorny.

„Imieniny” o godz. 19 zwieńczy koncert „Powróćmy jak za dawnych lat” (bezpłatne wejściówki do odbioru w KDK). Będzie to muzyczna podróż do niepowtarzalnego klimatu z filmów 20-lecia międzywojennego. Wystąpią: Izabela Lewandowska (mezzosopran), Izabela Buchowska (wiolonczela) i Maciej Tomaszewski (pianino). Ponadto „Imieninom Konstancji” będzie towarzyszył kiermasz produktów ziołowych – leczniczych i kosmetyków.

Wstęp jest wolny. Wydarzenie polecają Kurier Południowy i PiasecznoNEWS.pl.

Szczegóły programu:

13.00 – 19.00 – Kiermasz produktów ziołowych – leczniczych i kosmetyków.

13.00 – Warsztaty savoir-vivre dla dzieci „Komunikacja z innymi”

Ten temat objaśni jak prawidłowo komunikować się z drugą osobą nie tylko w kontakcie „face to face”, ale również drogą mailową, telefoniczną czy listowną. Poruszone zostaną kwestie używania zwrotów grzecznościowych, uczestnicy dowiedzą się kto przed kim ma pierwszeństwo, jak należy przedstawiać siebie i inne osoby oraz czy można trzymać ręce w kieszeni podczas rozmowy z drugą osobą. Ponadto dowiemy się jak uniknąć gaf w kontaktach z ludźmi.

14.00 – Warsztaty gemmoterapii – leczenia pączkami roślin

Fitoterapia to leczenie schorzeń z wykorzystaniem leku roślinnego. W fitoterapii wykorzystuje się całe roślinki, same korzenie, liście, kwiaty a także pączki. Dział fitoterapii wykorzystujący pączki to gemmoterapia. Na wykładzie omówimy niesamowite działanie pączków bzu czarnego, brzozy, bzu lilaka i sosny. Powiemy też jak samodzielnie wykonać takie preparaty.

15.00 – Pokaz teatralny „Promyk Światła” oraz warsztaty

Premierowy para-teatralny pokaz, podczas którego wyruszamy wraz z Włochaczem, Klarą i Psem na poszukiwanie zaginionego Promyka Światła, a po drodze przytrafiają nam się liczne przygody i niespodzianki. Spotykamy naukowców, astronomów oraz stworzone przez nich niezwykłe maszyny. Przeniesiemy się do świata dawnych seansów projekcyjnych (camera obscura, laterna magica), poznamy pierwotne techniki animacji (praxinoscope itp.) i archeologię kina, a pokaz wzbogacą elementy teatru lalek. Naszym zadaniem jest odkrywanie nowego w starym, dlatego towarzyszymy pierwszym olśnieniom wynalazców, kiedy funkcjonalność nauki, w dziecięcym zachwycie, łączy się z cudem poznawania świata. W tej przygodzie, wraz z naszymi bohaterami, cały czas podążamy za światłem. Po spektaklu odbędą się warsztaty, podczas których każdy będzie mógł poznać działanie zaprezentowanych wynalazków.

17.00 – Spotkanie Wirtualnego Muzeum Konstancina „Rodzina Hertlów”

Józef Hertel (1923-2018), zasłużony badacz i propagator historii Konstancina i Skolimowa był autorem ponad 30 unikatowych książek oraz kilkudziesięciu artykułów na temat wybitnych postaci i zabytków związanych z tym miejscem. Publikował min. w „Przekroju”, „Literaturze” i „Stolicy”. Stworzył też własne gazetki: „Wieść Gminna” oraz „Kalejdoskop Konstancina” a także własne »Wydawnictwo Uzdrowiska Polskie Józef Hertel«, w którym wydawał pisane przez siebie książki. Bez niego duża część wiedzy o Konstancinie i Skolimowie zostałaby bezpowrotnie zapomniana. O kronikarzu i jego rodzinie i jej związkach z Konstancinem opowie Anna Maga. Jej opowieści towarzyszyć będzie wystawa wybranych zdjęć, dokumentów i dzieł sztuki z archiwum Józefa Hertla.

19.00 – Koncert „Powróćmy jak za dawnych lat”

Koncert to muzyczna podróż do niepowtarzalnego klimatu z filmów 20-lecia międzywojennego. Zabrzmią w nim przepiękne walce, ogniste tanga i żywiołowe foxtroty w aranżacji na mezzosopran, wiolonczelę i fortepian. Muzycy sięgnęli po utwory z takich filmów jak „Manewry miłosne”, „Szpieg w masce”, „Piętro wyżej”, „Ada to nie wypada”, „Zapomniana melodia” czy „Czar cyganerii”. Podczas koncertu usłyszeć będzie można piosenki takie jak „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Sex Appeal”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Pierwszy znak” i wiele innych. Wystąpią: Izabela Lewandowska – mezzosopran, Izabela Buchowska – wiolonczela, Maciej Tomaszewski – pianino.

Na zdjęciu głównym: Gościem specjalnym „imienin” będzie mezzosopranistka Izabela Lewandowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię