Wybieramy dobry fotelik samochodowy powyżej 36 kg

0

Czasami bywa tak, że dziecko zaczyna dosięgać wagi 36 kg, a nie ma jeszcze ukończonych 12 lat ani wymaganego wzrostu 150 cm. Zgodnie z prawem nadal istnieje obowiązek przewożenia go w foteliku. Nie jest tajemnicą, że każde dziecko rośnie i rozwija się inaczej dlatego warto zaznajomić się z tym tematem aby ewentualnie w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych i stresujących sytuacji. Co wtedy zrobić? Jaki fotelik samochodowy powyżej 36 kg wybrać i na co zwrócić uwagę?

Kiedy należy zmienić fotelik samochodowy?

Obecne przepisy mówią wyraźnie, że dziecko należy przewozić w foteliku do osiągnięcia 150 cm wzrostu bądź ukończenia 12 roku życia. Co zatem jeżeli dziecko ma ukończone 12 lat i nie osiągnęło tego wzrostu? Niewiele osób o tym wie, ale w takim przypadku przewożenie dziecka w foteliku nadal jest obowiązkowe. Gdy natomiast jest już osiągnięty wymagany wzrost bez osiągnięcia wieku, wtedy istnieje możliwość jazdy bez fotelika na tylnym siedzeniu. Sytuacja w której wzrost nie został osiągnięty, a waga przekracza 36 kg należy zakupić fotelik samochodowy nawet jeżeli „gabarytowo” dziecko nadal mieści się w mniejszym siedzisku. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo i dopasowanie wszystkich parametrów modelu w taki sposób aby w razie kolizji bądź gwałtownego hamowania fotelik samochodowy spełnił swoją funkcję i ochronił młodego pasażera. Dostępność fotelików samochodowych powyżej 36 kg jest dużo mniejsza niż pozostałych modeli, jednak z roku na rok pojawia się ich na rynku coraz więcej. Pełen przegląd fotelików z najwyższego przedziału wagowego można obejrzeć na stronie: https://boboking.pl/fotelik-15-36-isofix

Na co powinno się zwrócić uwagę kupując fotelik samochodowy powyżej 36 kg?

Prócz wymaganego progu wagowego, o którym wcześniej wspomniano należy sprawdzić zapięcie pasów. Powinny one biec w prowadnicach i opierać się na pasie barkowym i biodrowym. Pasy bezpieczeństwa to jeden z tych elementów, na które w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę, ponieważ odgrywają jedną z najważniejszych ról w przypadku nagłego zdarzenia na drodze. Pasy nie powinny uciskać brzucha, aby w razie wypadku nie zmiażdżyć narządów wewnętrznych. Solidne zapięcie chroni ale i zapobiega wyślizgnięciu się dziecka z fotelika samochodowego w przypadku działania dużych sił podczas kolizji.

Jaki fotelik wybrać?

Fotelik samochodowy powyżej 36 kg gdy jest konieczny powinien być dokładnie sprawdzony. Najlepiej porównać ze sobą kilka modeli i funkcjonalności i dopasować fotelik tak aby jak najbardziej odpowiadał naszym wymaganiom i był jednocześnie komfortowy dla dziecka. Najważniejsze parametry na jakie należy zwrócić uwagę to przede wszystkim dopasowanie fotelika samochodowego do kanapy pojazdu, prawidłowe ułożenie prowadnicy pasa biodrowego, możliwości montażu (np. Isofix) oraz regulacja poszczególnych części fotelika w tym zagłówka. Możliwość przefiltrowania fotelików przez wspomniane cechy oferuje sklep abcgps.pl  Istotne są również przepuszczalne materiały, bądź wentylacja fotelika w celu zapewnienia jak najwyższego komfortu dla małego podróżującego.

Warto porównać wiele modeli i funkcjonalności fotelika samochodowego powyżej 36 kg zanim dokona się zakupu. Ważna jest nie tylko wygoda ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię