Wybieramy projekty do budżetu obywatelskiego!

2

PIASECZNO Zakończył się proces weryfikacji projektów do budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Zgłoszono aż 69 pomysłów na zmiany w mieście, z których pozytywną weryfikację przeszły 44 propozycje


Przebierak dla niemowląt na skwerze Kisiela to jeden z pierwszych zrealizowanych projektów w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego

Do głosowania zostały dopuszczone 24 projekty w kategorii ogólnomiejskiej, które dotyczą potrzeb wszystkich mieszkańców Piaseczna oraz 20 projektów w kategorii lokalnej (Piaseczno zostało podzielone na cztery obszary). 1 czerwca rozpocznie się głosowanie, które potrwa do 15 czerwca. Głosować będzie można na papierowych formularzach lub za pośrednictwem internetu.

Każdy może głosować na kilka projektów

– W tym roku zmieniliśmy nieco formułę i każdy mieszkaniec będzie mógł głosować na kilka projektów, aż do wyczerpania puli środków z danego obszaru – informuje Miłosz Gibas, koordynator budżetu obywatelskiego z ramienia gminy. – Zwycięskie projekty zostaną wpisane do przyszłorocznego budżetu.
Na ich realizację przeznaczono w sumie 1,4 mln zł. Projekty ogólnomiejskie zostaną zrealizowane łącznie na kwotę 400 tys. zł, zaś na terytorialne zaplanowano po 250 tys. zł. Lista wszystkich projektów, wraz z opisami i kosztorysem jest dostępna na stronie internetowej gminy Piaseczno.

Zbudują mini tężnię w parku miejskim

W tym roku pomysły mieszkańców były bardzo różne. Wśród projektów dla całego miasta znalazły się: pomysł utworzenia piłkarskiej ligi dla dzieci, zorganizowania zajęć z kickboxingu i samoobrony dla młodzieży czy zamontowania na terenie miasta estetycznych słupów ogłoszeniowych. Nie zabrakło też propozycji kulturalnych, proekologicznych (budki dla ptaków) oraz związanych z aktywnością dla seniorów. Z ciekawostek warto wspomnieć o pomyśle wybudowania na terenie miasta… zewnętrznej sauny. W rejonie Piaseczno Północ została zgłoszona tylko jedna propozycja, która na pewno doczeka się realizacji. Chodzi o wybudowanie w parku Książąt Mazowieckich mini tężni.
– Będzie ona miała około 3 m długości i ustawimy przy niej kilka ławek – zdradza Miłosz Gibas. – Inwestycja ta będzie kosztować prawie 90 tys. zł.
Realizacji doczekają się także wszystkie pomysły zgłoszone w strefie Piaseczno Centrum II, gdzie zostaną ustawione m.in. ławeczki ze stojakiem na rowery.
Cały czas trwa realizacja zwycięskich projektów z ubiegłego roku.
– Niestety, niektóre z nich okazały się droższe niż zakładaliśmy i w związku z tym musimy pozyskiwać na nie dodatkowe fundusze, co jest czasochłonne – mówi Miłosz Gibas.

Tomasz Wojciuk

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię