Wybierz się na spacer po konstancińskich ogrodach. Zapraszają ich właściciele

0

KONSTANCIN-JEZIORNA Nadchodzą te jedyne dwa dni w roku, w których mieszkańcy miasta uzdrowiskowego i bliskich okolic otwierają prywatne ogrody dla zwiedzających. Wstęp jest bezpłatny


W ramach Festiwalu Otrwate Ogrody 8 i 9 września będzie można zajrzeć do 26 zielonych zakątków i wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Zarówno w sobotę (sob.) jak i niedzielę (niedz.) większość ogrodów zostanie otwarta około 10 i odwiedzać je będzie można – z małymi wyjątkami – najpóźniej do godz. 17.

Monika Bukowińska, która utrwala na zdjęciach ginące konstancińskie wille, swój ogród przy ul. Sienkiewicza 9 otworzy po raz 11

Program 11. edycji Festiwalu Otwarte Ogrody jest bardzo bogaty, z tego względu możemy polecić tylko wybrane – naszym zdaniem najciekawsze – imprezy. Szczegóły, z adresami i mapką zostały podane na ulotkach (a także m.in. stronach Piasecznonews.pl oraz Konstancinjeziorna.pl). Informacje będą udzielane również przy tężni w Parku Zdrojowym (w sob. w godz. 10-16, a w niedz. – 10-15).

Wystawy, zabawa i muzyka

W wielu otwartych ogrodach przygotowane będą wystawy malarstwa i fotografii. Przykładowo przy Kościelnej 4 w (w sob. w godz. 12-17, niedz. 11-16) zostanie wystawione blisko 300 akwareli Janusza Roguskiego, niedawno zmarłego architekta, miłośnika Włoch (którym poświęcił swoje prace) i mieszkańca Konstancina. W Skolimowie przy ul. Oborskiej 4 w sob. w godz. 11-14 z dziećmi spotka się Agnieszka Waszak, autorka i ilustratorka książek dla dzieci. Przy willi Moja przy ul. Sienkiewicza, w ogrodzie azjatyckim, odbędzie się najpierw pokaz jogi (sob., godz. 15.30), a następnie otwarte zajęcia z jogi (sob. i niedz., godz. 16-17, należy zabrać strój niekrepujący ruchów). Z kolei w ogrodzie historycznym „U Prekera” (ul. Kołobrzeska 54, sob. 12-17) będzie można wysłuchać opowieści o najstarszym dworze Skolimowa, a o godz. 14 spotkać Małgorzatę Karolinę Piekarską, pisarkę i dziennikarkę, która opowie o swoich odkryciach genealogicznych. Nie lada gratką będzie też możliwość zwiedzania willi Jutrzenka z 1903 roku (ul. Długa 59), której drzwi w sob. godz. 13-17 otworzą jej właściciele, para artystów Marc i Mo Vezden (w programie także wystawy dawnych aparatów i archaicznych fotografii, warsztaty jubilerskie i podchody dla dzieci). Na ul. Długą 53 w sob. godz. 13-15 zapraszani są natomiast właściciele psów, którzy chcą dowiedzieć się nieco o szkoleniu i wychowaniu pupili. W ogrodzie przy ul. Chodkiewicza 3 (Dom Seniora Polskiej Akademii Nauk) w sob. w godz. 15-16 będzie okazja posłuchać koncertującego w całej Europie polsko-fińskiego duetu wiolonczelistki i gitarzysty Duo Vitare, a w niedz. o 15 – Konstancińskiego Chóru Kameralnego. Z kolei przy willi Świt na ul. Stefana Żeromskiego 4, w sob. w godz. 15-17 odbędzie się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”. Tę powieść Żeromski napisał w swoim konstancińskim domu – Świcie.

Symfoniczny finał

W niedz. pomiędzy godz. 10.30 a 13. do ogrodu otaczającego 100-letnią kurpiowską chatę przy ul. Grabowej 8 w Chylicach Letnisku zaprosi rodzina Ziołeckich (w programie wspólna twórczość). Dzieciom powinien też podobać się „ogród smoków” przy ul. Lipowej 9 w Bielawie otwarty w niedz. w godz. 11-15 (przybyli poznają m.in. zwyczaje miejscowych zwierząt). W niedz. w godz. 15-17 przy ul. Grodzkiej 27 w Chylicach otworzy się natomiast „Ogród teatralny u Joanny”, gdzie zostanie wystawiony spektakl poświęcony twórczości Wojciecha Młynarskiego (w wykonaniu Nieformalnej Grupy Teatralnej „Między Słowami”). Z kolei przy ul. Leśnej 49 w niedz. w godz. 15-17 będzie można przejść przyspieszony kurs fotografii (teoria, praktyka zdjęciowa i praca w ciemni). Na finał festiwalu w amfiteatrze w Parku Zdrojowym w koncercie na pożegnanie lata wystąpią Voytek Proniewicz (skrzypce) i orkiestra Sinfonia Viva.

Organizatorem wydarzenia jest gmina Konstancin-Jeziorna, Klub Inicjatyw Obywatelskich, Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Konstanciński Dom Kultury, patronuje mu Kurier Południowy.

Na zdjęciu głównym: Ubiegłoroczny festiwal – Tomasz Bieske, właściciel odrestaurowanego, dawnego dworu Prekerów, obok Agnieszka Osowiecka jako Maria Prekerowa – 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię