KONSTANCIN-JEZIORNA W najbliższą sobotę i niedzielę w Konstancińskim Domu Kultury przy ul. Mostowej 15 będzie miało miejsce prawdziwe święto teatru przygotowane przez dzieci i młodzież – XIV Festiwal Małych Form Teatralnych


Organizatorzy serdecznie zapraszają dzieci, młodzież a także rodziców oraz dziadków. W repertuarze festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe – wstęp wolny.

Pierwszego dnia (25 marca) o Grand Prix festiwalu będą rywalizowały przedstawienia przygotowane przez uczniów z konstancińskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych. Ich występy oceni jury, które nie tylko wybierze najlepszą sztukę, lecz także przyzna nagrody za reżyserię, muzykę, scenografię i kostiumy oraz indywidualne i grupowe kreacje aktorskie. Konkurs zwieńczy uroczysta gala, podczas której zarówno młodym artystom, jak i nauczycielom zostaną wręczone nagrody. W ubiegłym roku główną nagrodę zdobyli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Wojewódzkiej, a dwa lata temu triumfował Zespół Szkół nr 2 przy ul. Żeromskiego. Która szkoła wygra w tym roku? Przekonamy się 25 marca. Przegląd konkursowy zapowiada się niezwykle interesująco. ZS im. Wł. St. Reymonta wystawi spektakl „Dworzec ludzkich nadziei”. Stacja kolejowa jest w nim symbolicznym i dosłownym miejscem spotkań różnych ludzi, w którym splatają się ich losy i życiowe wybory (spektakl przygotowała Paulina Jaszczuk-Sikorska).

Baśniowy ambaras i poszukiwanie szczęścia

Młodzież z ZS nr 1 im. kard. S. Wyszyńskiego przygotowała do konkursu aż trzy sztuki. „Powróżyć, powróżyć” o różnych poglądach na temat przepowiadania przyszłości (spektakl przygotowała siostra Terezjanna) oraz „Dziwny potwór” o tolerancji i o lękach, jakie mogą wywoływać obcy (spektakl przygotowała Bożena Grodzka). Natomiast spektakl „Kto pociąga za sznurki” skłania do refleksji nad życiem oraz rolami, które niekiedy w nim gramy (spektakl przygotowały: Irena Kauczor oraz Antonina Dobrowolska). Uczniowie ZS nr 4 w Słomczynie przedstawią „Baśniowy ambaras”. Niezwykle zabawna sztuka, w której znane bajkowe postaci zmieniają swoje role i uciekają z baśni. Fantastyczny świat umiera, gdyż dzieci zamiast czytania książek wolą gry komputerowe (spektakl przygotowały: Małgorzata Gozdołek oraz Adrianna Mańkowska-Rzezak). Podobną tematykę wzięli na warsztat uczniowie i nauczyciele z ZS nr 3 im. ks. J. Twardowskiego. Spektakl „Druga twarz” to opowieść o życiu w wirtualnym świecie, o jego zagrożeniach, o samotności i miłości (spektakl przygotowała: Agnieszka Bartosz- Goleniowska). Kolejnym pretendentem „Trójki” do tegorocznego Grand Prix będzie „Bajka o poszukiwaniu szczęścia”. Pouczający i zabawny spektakl odwołujący się do konwencji baśni o królu i nieszczęśliwym księciu (spektakl przygotowały: Dorota Jankowska oraz Anna Paduch).

ZS nr 2 im. S. Żeromskiego wystawi przedstawienie „Kołyszemy się, kołyszemy”. Widowisko historyczne przedstawiające losy Inki, bohaterskiej sanitariuszki należącej do oddziału żołnierzy niezłomnych (spektakl przygotowała Ewa Cielesz).

Aktorzy i reżyserzy w jury

Co roku przedstawienia, zaskakują nie tylko barwnymi strojami oraz imponującą scenografią, lecz także starannie dobraną muzyką oraz perfekcyjną grą młodych aktorów. Na uwagę zasługuje także różnorodność tematów, podejmowanych przez młodzież. W repertuarze zawsze są zarówno lekkie, zabawne, kabaretowe i musicalowe sztuki, jak i pouczające, przejmujące i wzruszające dramatyczne spektakle, poruszające niezwykle ważne, uniwersalne problemy. O artystycznym poziomie Festiwalu świadczą również wybitni artyści, którzy zasiadają w szacownym jury. W tym roku jurorami festiwalu będą reżyser Radosław Dunaszewski oraz aktorzy i reżyserzy Leszek Zduń i Lidia Sycz.

Drugi dzień (26 marca) będzie stał pod znakiem familijnego spotkania z teatrem. Zapraszamy do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru zarówno dzieci, młodzież, jak i rodziców oraz dziadków. W różnorodnym programie drugiego dnia Festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Publiczność będzie mogła bowiem obejrzeć wyjątkowe, autorskie spektakle młodzieżowych grup teatralnych działających m.in. przy Konstancińskim Domu Kultury, Centrum Kultury Wilanów oraz Centrum Kultury w Piasecznie, a także przy innych ośrodkach. Poziom spektakli oraz ich tematyka gwarantują świetną zabawę dzieciom i dorosłym.

Od radości po wzruszenie

W repertuarze są zarówno, zabawne, pouczające bajki, jak i wzruszające, przejmujące spektakle, poruszające niezwykle ważne, uniwersalne problemy. Grupa Zgraja z Zielonej Szkoły Marzeń z Piaseczna przypomni znaną baśń „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena (spektakl przygotowała: Anna Kolanowska). Grupa Teatrzaki z Konstancińskiego Domu Kultury na scenie Hugonówki wystawi zabawny spektakl „Księżniczki są nudne” o księciu, który nie chciał mieć żony (spektakl przygotowała: Ewa Cielesz). Teatr Expoart Grupy Instruktorskiej Nasz Teatrzyk z Piaseczna wystawi swoją adaptację znanej powieści „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego (spektakl przygotowała: Anna Kolanowska). Natomiast „Cioteczka” to propozycja Grupy Za Drzwiami Konstancińskiego Domu Kultury. Niezwykle zabawna opowieść o rodzinie, którą odwiedza zwariowana ciotka i … wprowadza mnóstwo zamieszania (spektakl przygotowała: Ewa Cielesz). Grupa Teatralna Centrum Kultury Wilanów przyjedzie do Konstancina-Jeziorny z dwoma spektaklami o Bożym Narodzeniu. „Grinch, czyli jak to, nie ma Świętego Mikołaja?” to humorystyczny spektakl o Świętym Mikołaju borykającym się z przeziębieniem oraz Grinchu, który chce zniszczyć święta. A „Świąteczne improwizacje” to oryginalny, zaskakujący spektakl składający się z trzech niezwykle różnych, improwizowanych scen (spektakl przygotowały: Orina Krajewska oraz Anna Kózka). Teatr Etna Centrum Kultury w Piasecznie na Festiwalu zaprezentuje spektakl „Jak Gyom zostawał starszym panem” według bajki „Z królestwa Lailonii” Leszka Kołakowskiego. Jak przystało na filozoficzną powiastkę historyczną, Gyom stawia nam więcej pytań niż daje odpowiedzi. Pozwala jednak przyjrzeć się wielu sprawom z dystansu (spektakl przygotowała: Anna Kolanowska).

Na zdjęciu: Grand Prix ubiegłorocznego Festiwalu zdobyli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Wojewódzkiej za spektakl „Zielona gęś ma się dobrze”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię