Wybuch, strzały i ewakuacja rannych

0

PIASECZNO Strzały z karabinu maszynowego, eksplozja bomby, pożar, ewakuacja pracowników i petentów, neutralizacja ładunku wybuchowego oraz pomoc 7 poszkodowanym osobom – to elementy scenariusza ćwiczeń obronnych, które odbyły się dziś w starostwie powiatowym w Piasecznie

Po godzinie 14 budynek starostwa spowił gęsty pomarańczowy dym. Chwilę wcześniej doszło do wybuchu, a następnie oddano kilka strzałów z broni automatycznej. W urzędzie wybuchł pożar (w rzeczywistości zadymiono jego wnętrze). Podjęto błyskawiczną decyzję o ewakuacji. Uśmiechnięci urzędnicy opuszczający miejsce swojej pracy nieśpiesznym krokiem nie budzili wątpliwości, że to tylko szkolenie, a sytuacja pozbawiona jest dramatyzmu, który towarzyszyłby rzeczywistej próbie zamachu. Sytuacja zmieniła się gdy na miejsce przyjechały służby ratownicze. Głośne wycie syren alarmowych i sprawne działania strażaków robiły duże wrażenie. Służby mundurowe udowodniły swoją sprawność i dobrą organizację, a pot na twarzach strażaków wdzierających się do zadymionych pomieszczeń był autentyczny. Powagę zachowały również osoby udające rannych. Mimo, że obrażenia imitował makijaż to na ich twarzach malowało się skupienie i byli w swoich rolach bardzo przekonujący.
Urzędników ewakuowano na pobliski stadion, gdzie stanął także namiot, do którego na noszach transportowano „rannych”. Na miejsce przyjechali też policyjnie pirotechnicy by zneutralizować materiał wybuchowy, odnaleziony wewnątrz budynku.
Ewakuacja była częścią z zaplanowanych wcześniej ćwiczeń obronnych, które zgodnie z „Programem szkolenia obronnego Województwa Mazowieckiego” 11 i 12 października przewidziono w starostwie pod kryptonimem INDUSTRIA 2017. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. (ws. ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych) podobne ćwiczenia powinien, co najmniej raz na 2 lata, przeprowadzać każdy właściciel lub zarządca obiektu przeznaczonego dla ponad 50 osób.

Adam Braciszewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię