Wycinka przy Lipowej. RDOŚ zainteresował sprawą policję

0

KONSTANCIN-JEZIORNA W czerwcu pisaliśmy o wycince drzew na działce przy ul. Lipowej, gdzie ma powstać osiedle domów. Pan Andrzej, nasz czytelnik, uznał że doszło do naruszenia przepisów i zgłosił sprawę do RDOŚ. Teraz RDOŚ przekazał ją policji


Przypomnijmy. Nasz czytelnik utrzymywał, że wycinki kilkudziesięcioletnich drzew dokonano w okresie lęgowym ptaków.
Dawniej był tam taki zalesiony, bardzo przyjemny teren, ze starymi drzewami, ptakami, wiewiórkami – opowiadał. – Niestety, w maju tego roku większość drzew poszło pod topór. Z bólem serca obserwowałem, jak znikają kolejne wspaniałe okazy. Przestały śpiewać ptaki, wiewiórki też oczywiście gdzieś się wyniosły. Można powiedzieć, że przyroda w tym miejscu została kompletnie zdegradowana. Inwestor zostawił dosłownie kilka drzew.
Pan Andrzej zapytał gminę, czy ta wyraziła zgodę na wycinkę i dowiedział się, że wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi przepisami.
To, co usłyszałem totalnie mnie załamało. Okazuje się, że urzędnicy nie przejmują się taką „drobnostką” jak brutalna ingerencja w przyrodę i to w okresie lęgowym ptaków – ubolewał. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiła także gmina.
Kiedy inwestor planujący w tym miejscu budowę domów uzyskał pozwolenie na budowę, zwrócił się do nas o zgodę na wycinkę i ją otrzymał – wyjaśniała jedna z urzędniczek pracujących w wydziale ochrony środowiska i rolnictwa. – Zostały usunięte tylko te drzewa, które kolidowały z inwestycją i infrastrukturą. Za część z nich inwestor wniósł opłatę, w zamian za inne zobowiązał się do nasadzeń zastępczych.
Gmina tłumaczyła, że przed wydaniem zgody została wykonana ekspertyza ornitologiczna, która wykazała że żadne gatunki nie gniazdują na wskazanym obszarze. Naszego czytelnika te wyjaśnienia jednak nie usatysfakcjonowały, w związku z czym zainteresował sprawą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (poinformował go o nielegalnym niszczeniu gniazd i jaj chronionych gatunków ptaków), który po przeanalizowaniu dostarczonych przez pana Andrzeja zdjęć przekazał ją komendzie powiatowej policji w Piasecznie. W uzasadnieniu RDOŚ-u czytamy, że niemal wszystkie gatunki ptaków gniazdujące w miastach, poza gołębiem grzywaczem, są objęte ochroną. W związku z tym nie można niszczyć ich gniazd i składanych przez nie jaj. Tymczasem wycinka drzew przy Lipowej nie była objęta zezwoleniem wydanym przez RDOŚ, a przed organem nie toczyło się żadne postępowanie dotyczące wydania takiego zezwolenia. W związku z tym podjęte działania mogą nosić znamiona wykroczenia, zagrożonego karą aresztu lub grzywny. Dalsze działania w tej sprawie będzie prowadziła policja.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię