Wydadzą ponad ćwierć miliarda

0

LESZNOWOLA Projekt przyszłorocznego budżetu gminy zakłada rekordowe wydatki na poziomie 252 mln zł. Z tego ponad 58 mln zł mają pochłonąć inwestycje


Kompleksowa przebudowa ulicy Gminnej w Lesznowoli jest w tej chwili największą realizowaną w gminie inwestycją drogową

Dochody również mają być wyjątkowo wysokie, bo na poziomie 229 mln zł. Gmina prognozuje większe niż dotychczas wpływy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Ma on przynieść ponad 81,5 mln zł (53 proc. dochodów własnych), a więc o 13,5 mln zł więcej niż w tym roku.
– Coraz więcej osób melduje się na terenie naszej gminy i rozlicza w urzędzie skarbowym w Piasecznie – cieszy się gminna skarbnik Elżbieta Obłuska. Znaczącą pozycję po stronie dochodów będzie stanowił także podatek od nieruchomości. Z tego tytułu do budżetu ma wpłynąć niemal 35 mln zł.

Na szkoły tradycyjnie najwięcej

W przyszłorocznym budżecie prawie 120 mln zł, gmina planuje przeznaczyć na oświatę. Kolejne 18 mln zł pochłoną dotacje dla prywatnych szkół i przedszkoli. 9,2 mln zł pójdzie na tzw. janosikowe, czyli pieniądze wpłacane na rzecz biedniejszych samorządów. Sporym wydatkiem będzie transport. Do jeżdżących po terenie Lesznowoli linii „L” gmina dopłaci 3,25 mln zł. Kolejne 2,6 mln zł będzie stanowiła dotacja do komunikacji zbiorowej, a więc kolei i 10 linii autobusów podmiejskich ZTM (w tym zawiera się także milionowa dotacja do wspólnego biletu). Na bieżące utrzymanie gminnych dróg zostanie przeznaczone około 2 mln zł.

Szykują się duże inwestycje

W porównaniu do lat ubiegłych, więcej środków ma zostać przeznaczonych na inwestycje. W projekcie budżetu zarezerwowano na ten cel aż 58,1 mln zł. Z ważniejszych zadań warto wymienić dokończenie kanalizacji w Łoziskach i Jazgarzewszczyźnie (III etap), co ma kosztować 3,6 mln zł, a także skanalizowanie Stefanowa i Marysina (część wschodnia), na co zaplanowano 4,9 mln zł. Na zachodzie gminy szykują się duże inwestycje drogowe. Za 2,5 mln zł zostanie wykonana ulica Perłowa w Łazach, za 1,7 mln zł ul. Zdrowotna w Marysinie, za 3 mln zł ul. Kościelna w Mrokowie, a za 2,4 mln zł – ul. Malownicza w Woli Mrokowskiej. Dopełnieniem katalogu zadań drogowych będzie kontynuacja przebudowy ul. Gminnej w Lesznowoli (3 mln zł w przyszłym roku). Kolejnymi dużymi inwestycjami będą rozbudowa szkoły w Nowej Iwicznej, gdzie nowa część kompleksu, w którym znajdzie się także Centrum Integracji Społecznej, ma zostać połączona ze starą specjalnym przejściem nad ul. Szkolną (9,3 mln zł) oraz budowa szkoły w Zamieniu (15,2 mln zł). Ta ostatnia inwestycja już się rozpoczęła, trwa wylewanie fundamentów. Ostatnim dużym zadaniem ma być budowa przedszkola w Wólce Kosowskiej. W przyszłorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 4,5 mln zł.

TW

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię