Wyłoniono 22 projekty do budżetu obywatelskiego. Będą realizowane w przyszłym roku

1

PIASECZNO W tym roku w mieście po raz pierwszy w historii realizowany jest budżet obywatelski. Niedawno zostało zakończone głosowanie, w którym mieszkańcy zdecydowali, które ze zgłoszonych wcześniej projektów zostaną wcielone w życie


Wyposażenie 15 przejść dla pieszych w tzw. „kocie oczy” ma kosztować 97,5 tys. zł

W głosowaniu wzięło udział 1474 mieszkańców, a poprawnych głosów oddano 1278. Większość głosujących wyrażało swoją opinię za pośrednictwem internetu, a wśród nich aż 71 proc. stanowiły kobiety. Jeśli chodzi o wiek głosujących to najliczniejszą grupę (44 proc.) stanowiły osoby między 36. a 49. rokiem życia. Na początku przyjęto założenie, że dany projekt, aby został wykonany, musiał uzyskać co najmniej 10 proc. głosów w poszczególnej kategorii. Potem jednak, ze względu na wolne środki w budżecie, ten próg przestał obowiązywać i do realizacji zakwalifikowano także projekty, które miały mniej głosów, ale ich koszty nie przekraczały 250 tys. zł dla projektów lokalnych i 400 tys. zł dla ogólnomiejskich.

„Kocie oczy” na przejściach dla pieszych

Spośród projektów ogólnomiejskich do realizacji zostało zakwalifikowanych sześć zgłoszonych przez mieszkańców pomysłów. Najwięcej głosów (326, 31 proc.) otrzymał projekt dotyczący wyposażenia 15 przejść dla pieszych w tzw. „kocie oczy”, które mają świecić przez całą dobę, podnosząc bezpieczeństwo przechodniów. Drugie miejsce (244 głosy) zajął pomysł zorganizowania Mini Mistrzostw Świata 2018 w piłce nożnej dla dzieci na stadionie miejskim, a trzecie (137 głosów) – projekt „Pies w mieście Piasecznie”, który zakłada zainstalowanie 50 pojemników na się nieczystości wraz z torebkami na odchody oraz 100 tabliczek „Sprzątaj po swoim psie”. Oprócz tego w ramach budżetu obywatelskiego powstanie miejski tor modelarski off-road w skali 1:10, na stadionie staną dwie kontenerowe szatnie wraz z zapleczem, a w pięciu parkach na terenie Piaseczna pojawią się specjalne ławki z przewijakami dla niemowląt.

Powstanie chodnik i kąciki relaksu

W obszarze Piaseczno Południe zostanie zrealizowanych pięć projektów. Najwięcej głosów (185, 22 proc.) uzyskał pomysł zbudowania chodnika wzdłuż ulicy Żółkiewskiego na odcinku 370 m. Drugie miejsce zajęły kąciki relaksu na terenie ZSP Piaseczno przy ul. Głównej 50. To ciekawa inicjatywa, w którą zaangażowali się sami uczniowie, tworząc promujący projekt film. W wydzielonych częściach szkoły pojawią się miękkie, kolorowe pufy, stoły do gry w piłkarzyki i gry planszowe. Chodzi o to, aby dzieci czekając na lekcje nie nudziły się i mogły w kreatywny sposób umilić sobie czas. Trzecie miejsce zajął projekt doposażenia placu zabaw i siłowni zewnętrznej na stadionie miejskim. Oprócz tego (również na stadionie) pojawi się wypożyczalnia rowerów miejskich, a na terenie Zalesia Dolnego i Gołkowa zostaną zamontowane 54 kosze na śmieci.
Na obszarze Piaseczno Centrum II najbardziej spodobał się mieszkańcom pomysł wybudowania deptaka Marusarzówny, który ma biec od ulicy Szkolnej do placu zabaw przy Alei Róż (otrzymał 36 proc. głosów). Oprócz tego głosujący zażyczyli sobie monitoringu na Osiedlu Kusocińskiego i w Parku Zachodnim oraz wyniesienia przejść dla pieszych na ul. Powstańców Warszawy. Dodatkowo czwarte zadanie zakłada zmodernizowanie ciągu pieszego przy Parku Zachodnim.
W obszarach Piaseczno Centrum I oraz Piaseczno Północ liczba zgłoszonych projektów, była zbyt mała, aby przeprowadzić głosowanie, gdyż przewidziana łączna suma kosztów ich realizacji była niższa niż kwota przeznaczona na dany obszar. Dlatego wszystkie zaproponowane projekty zostaną wcielone w życie. Są to: utworzenie zielonej bariery wzdłuż ulicy Puławskiej, posadzenie klonów na miejskim rynku, zajęcia literacko-plastyczne w bibliotece, zajęcia komputerowe dla seniorów, podniesienie bezpieczeństwa przejść dla pieszych w centrum miasta, budowa wybiegu z przeszkodami dla psów przy ulicy Chyliczkowskiej oraz uspokojenie ruchu w rejonie ulicy Jarząbka poprzez zainstalowanie trzech progów spowalniających. – Na zgłoszone pomysły w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego zagłosowało około 5 proc. uprawnionych mieszkańców – podsumowuje Miłosz Gibas, koordynator projektu z ramienia gminy. – W następnych latach będziemy się starali, aby ta frekwencja rosła, a budżet był jeszcze bardziej obywatelski.

Tomasz Wojciuk

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię