Wymiana wnętrza zabytkowej kamienicy przy ul. ks. Sajny 7 wkroczyła w finałową fazę

0

GÓRA KALWARIA W mieście nie było jeszcze tak skomplikowanego remontu budynku z mieszkaniami komunalnymi. Wykonawca podjął się wybudowania od nowa całego środka kamienicy bez rozbierania jej elewacji


Można powiedzieć, że w dwóch trzecich to zadanie mu się udało. Obecnie trwa przebudowa wnętrza części budynku położonej od strony skweru z pomnikiem Adama i Ewy. Strop między piętrami już jest gotowy, obecnie odtwarzana jest konstrukcja dachu.

Jeśli chodzi o część budynku znajdującą się przy pl. Piłsudskiego, prace w niej niemal zostały zakończone. Wnętrze jest nowoczesne, a elewacja ocieplona i odtworzona z najdrobniejszymi detalami (na podstawie zdjęć). Na zakończenie firma zagospodaruje podwórko, bo jest to kamienica ze „studnią”, jedna z najciekawszych w centrum Góry Kalwarii. Wiek temu dom przy ul. ks. Sajny 7 (dawnej Senatorskiej) znajdował się w części miasta zamieszkałej przede wszystkim przez społeczność żydowską. Przed remontem w starym budynku można było jeszcze poczuć klimat tamtych czasów. Zgodnie z podpisaną wiosną ubiegłego roku umową wszelkie prace mają potrwać do końca listopada. I jest duża szansa, że nie będzie większych opóźnień. Wtedy na początku roku rozpocznie się jej zasiedlanie.

Remont w sumie za 3,2 mln zł trzeba było wykonać, ponieważ kilka lat temu Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego orzekł, że stan budynku  zamieszkałego przez 27 rodziny jest zły i zagraża lokatorom. W trakcie robót od nowa powstają: dach, stropy i większość ścian, a także zagospodarowane poddasze. Konserwator zgodził się na montaż okien dachowych, dzięki czemu liczba mieszkań w budynku wzrośnie do 36, w każdym zostanie wykonany osobny system ogrzewania. Wykonawca miał także za zadanie odgrzybienie, osuszenie i wzmocnienie elementów kamienicy, które pozostaną. Od nowa powstanie wentylacja i ocieplenie wewnętrzne.

Kilka zdjęć kamienicy wykonanych na początku remontu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię