Wyprawa za siedem gór i mórz

0

KONSTANCIN-JEZIORNA O takiej przygodzie można tylko pomarzyć. Grupa nastolatków ze szkoły „Jedynki” spędziła dwa tygodnie z rówieśnikami z Indii w ich kraju


W tym roku podstawówka przy ul. Wojewódzkiej rozpoczęła wymianę młodzieży z prywatną szkołą Ridge Valley School (RVS) w Gurgaon koło New Delhi w Indiach. Celem tej części projektu było poznanie tradycji i zwyczajów panujących w Indiach, doskonalenie znajomości języka angielskiego oraz praca nad tolerancją i otwartością na inną kulturę.

Na kraniec świata

Do azjatyckich przyjaciół w październiku wybrała się grupa 10 uczniów z II i III klasy gimnazjum wraz z dyrektor „Jedynki” Pauliną Karczmarczyk oraz anglistkami Iloną Talarską-Koplińską i Grażyną Kogut.

Było to dla nas wszystkich ogromne wyzwanie – przyznaje pani dyrektor. – Zastanawialiśmy się, czy możliwe będzie wzajemne porozumienie i spędzenie 2 tygodni pod jednym dachem nastolatków, których dzieli tak wiele: odmienna kultura, tradycja, historia, odległość – dodaje.

Uczestników wymiany z obu stron dobrano biorąc pod uwagę m.in. ich zainteresowania, wcześniej korespondowali ze sobą. Do stolicy Indii konstancinianie dotarli dreamlinerem katarskich linii lotniczych (podróż trwała kilkanaście godzin). W Gurgaon młodzież zamieszkała u rodzin uczniów RVS: nocowała w ich domach, uczestniczyła we wspólnych rodzinnych posiłkach, świętach, uroczystościach i zakupach.

Przybysze z Polski mówią, że byli pod wrażeniem poziomu nauczania w indyjskiej szkole. Mieli też okazję wziąć udział w wybranych lekcjach: języka angielskiego, sztuki (w tym garncarstwa i malowania), muzyki (gra na instrumentach, śpiew), wychowania fizycznego (yogi) i we wspólnym gotowaniu indyjskich potraw. Nasza młodzież pokazała z kolei prezentację o naszym kraju i… częstowała uczniów RVS krówkami z Milanówka. Konstancińscy gimnazjaliści nie mieli czasu na nudę. Nauczyli się m.in. tradycyjnego hinduskiego tańca, który następnie zaprezentowali w amfiteatrze, w miejscowych strojach, podczas dorocznego święta szkoły.

Od cudu świata po przejażdżkę na słoniu

Niewątpliwie największą atrakcją naszego pobytu było przyjrzenie się z bliska obchodom hinduskiego Święta Świateł Diwali. To najważniejsze wydarzenie w indyjskim kalendarzu – opowiada Paulina Karczmarczyk.

Zapalane w domach i na ulicach lampki symbolizują zwycięstwo dobra nad złem i ciemnością, a samo święto porównywane jest z chrześcijańskim Bożym Narodzeniem. To okazja do spotkania w gronie rodziny i znajomych, których obdarowuje się słodyczami. Oprawę święta wzbogacają pokazy fajerwerków i dekoracyjne kwiatowe girlandy zrobione z pomarańczowych aksamitek. Uczniowie „Jedynki” znaleźli się w samym sercu obchodów: brali udział w przygotowaniu posiłków, dekorowaniu domów, zapalali lampki oliwne, rozwieszali lampiony i układali rangoli – świąteczne dekoracje z kwiatów, ziaren zbóż, piasku.

W trakcie dwutygodniowego pobytu młodzież stanęła oko w oko z jednym z cudów świata – Taj Mahal, odwiedziła także zabytkowy Jaipur nazywany Różowym Miastem oraz Choki Dhani – wioskę, w której nadarzyła się okazja do… przejażdżki na słoniu. Konstancinianie zwiedzili także stolicę Indii.

W czasie ostatniego wieczoru w Indiach goście z Polski spotkali się ze społecznością indyjskiej szkoły, by wspólnie podsumować wrażenia z wizyty. Uczniowie z Konstancina-Jeziorny zatańczyli wówczas poloneza, a na koniec w ogrodzie odbyła się niezwykła, wspólna kolacja z indyjskimi potrawami.

Wierzymy, że to co nasza młodzież zobaczyła i przeżyła, wzbogaciło ją wewnętrznie. Już cieszymy się z przyjazdu naszych indyjskich przyjaciół w maju 2018 r. do Polski, ciekawi jesteśmy ich wrażeń. Planujemy kontynuowanie współpracy z Ridge Valley School i przygotowujemy kolejne grupy uczniów do wymiany – zapowiada pani dyrektor szkoły przy Wojewódzkiej.

Piotr Chmielewski

Wyimek: Już cieszymy się z przyjazdu naszych indyjskich przyjaciół w maju 2018 r. do Polski.
Na zdjęciu: Młodzież z „Jedynki” gotowa do występu na święcie szkoły w Gurgaon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię