Wystartował wyborczy wyścig. Jego wynik w naszych rękach

3

POWIAT W ciągu najbliższych tygodni zdecydujemy, kto zostanie nowym wójtem lub burmistrzem na najbliższe pięć lat


Konkurentów do stanowiska nie ma tym razem Maria Jolanta Batycka-Wąsik, 58-letnia wójt Lesznowoli, która zarządza gminą od 1998 roku (czyli od 5 kadencji). Zgodnie z ordynacją, w takiej sytuacji wybory w Lesznowoli upodobnią się do plebiscytu. Zamiast stawiać krzyżyk przy najlepszym kandydacie, mieszkańcy będą musieli wyrazić zgodę lub brak zgody na tego jedynego, który startuje. Kandydat zostanie wybrany, jeżeli w głosowaniu uzyska więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli nie – wójta wskażą gminni radni.

Kobiety w mniejszości

Takich problemów na pewno nie będą mieli ani kandydaci, ani mieszkańcy Piaseczna, Konstancina-Jeziorny, Góry Kalwarii, czy Prażmowa. W każdej z tych gmin zgłosiło się co najmniej trzech pretendentów do najważniejszego stanowiska w lokalnym samorządzie.

Na pewno zmieni się burmistrz Piaseczna. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, z ponownego ubiegania się o to stanowisko zrezygnował Zdzisław Lis. Wśród kandydatów do fotela w piaseczyńskim ratuszu jest jedna kobieta – 41-letnia urzędniczka piaseczyńskiego starostwa Monika Maria Jaroszewska (reprezentuje Komitet Wyborczy Wyborców Nasza Gmina – Nasz Powiat). Będzie konkurowała z 42-letnim Wojciechem Ołdakowskim, obecnym starostą piaseczyńskim (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość), 42-letnim Danielem Putkiewiczem, pierwszym wiceburmistrzem Piaseczna (Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska) oraz 62-letnim Józefem Zalewskim, byłym burmistrzem Piaseczna, a obecnie radnym powiatowym (KWW Józefa Zalewskiego).

Równie liczna grupa kandydatów stanęła do wyborczego pojedynku w gminie Góra Kalwaria. Tu również jest jedna pani – 57-letnia Danuta Rechnia, od kilku kadencji gminna radna reprezentująca KWW Razem dla Góry. Na karcie do głosowania znajdziemy również nazwiska: 30-letniego Jana Rokity, historyka i byłego pracownika Gminnego Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Górze Kalwarii (KW PiS), 39-letniego Arkadiusza Strzyżewskiego, obecnie wicestarostę piaseczyńskiego (KWW Nowa Kalwaria) oraz 59-letniego Dariusza Zielińskiego (KWW Bezpartyjni), który jest burmistrzem miasta i gminy Góra Kalwaria od 2010 roku (od 2 kadencji).

Pierwsza tura 21 października

Natomiast mieszkańcy Konstancina-Jeziorny będą wybierali spośród trzech kandydatów. Stawkę otwiera 72-letni Kazimierz Jańczuk (KWW Konstancin Jutra), piastujący stanowisko burmistrza od 2010 roku. W wyborczym wyścigu zetrze się z 59-letnim Sławomirem Stoczyńskim (KW PiS), byłym samorządowcem i dyplomatą, obecnie wykładowcą, a także 62-letnim Jerzym Wojdakiem (KWW Jerzego Wojdaka – Rodziny Konstancińskie), lokalnym przedsiębiorcą.

W Prażmowie również na pewno dojdzie do zmiany, ponieważ dotychczasowy wójt Sylwester Puchała nie stara się o reelekcję. Jego miejsce zajmie jeden spośród trzech kandydatów: 56-letni Jan Adam Dąbek (KWW Nasza Gmina – Nasz Powiat), były starosta piaseczyński, obecnie wicewójt Prażmowa, 40-letni Maciej Michalski (KWW Macieja Michalskiego), sekretarz powiatu piaseczyńskiego, a wcześniej zastępca wójta Prażmowa, a także 35-letni Łukasz Żywek (KWW Wspólnie Ożywimy Prażmów), były radny gminy, a obecnie sołtys Gabryelina.

Jeszcze do wczorajszego popołudnia wydawało się, że kontrkandydata nie będzie miała Barbara Galicz (KWW Wspólny Sukces), 63-letnia burmistrz Tarczyna zarządzająca gminą od czterech kadencji (czyli od 2002 roku). Jednak znalazła się jedna przeciwniczka – 40-letnia Justyna Bochyńska. Jest przedsiębiorcą i doradcą finansowym reprezentującym KWW Gospodarna Gmina.

Pierwsza tura głosowania odbędzie się 21 października, a druga – 4 listopada.

3 KOMENTARZE

  1. Ja to na Bolka…bo ma jak ja okular żółty za 19.90 z sieciowego sklepa,ale na Lolka też mogę-to jeden ch…k,ta sama DOBRA-NOCKA:)

  2. W Konstancinie trzeba się w końcu wyzbyć Pana Janczuka bo niedługo cały Konstancin sprzeda. Niech ustąpi tym którzy szanują ludzi bo jego znam osobiście i jak został burmistrzem to mu się w głowie przewróciło. Na ulicy udaje że cię nie zna tylko bogacze z konstancina się liczą dla zwykłych ludzi nic

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię