Wystawa przeciwko przemocy

1

LESZNOWOLA W styczniu w sali CIS w Siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Magdalence otwarta została wystawa z cytatami słynnej szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren połączona z ilustracjami Stiny Wirsén

Spotkanie było świetną okazją do zapoznania się osób aktywnie działających na rzecz przeciwdziałania przemocy z okolic powiatu piaseczyńskiego. Otworzył je wykład „Rodzicielstwo w nurcie Porozumienie bez Przemocy”, który poprowadziła psycholog Anna Czuba. Prelegentka przedstawiła, między innymi, jedną z teorii wychowania – wychowanie bez przemocy wg Rosenberga, po czym odbyła się ciekawa dyskusja na temat budowania relacji. Wspólna rozmowa przyniosła również konkretne wnioski i propozycje.

– Telefony powodują, że dzieci się izolują, wobec czego chcemy podjąć wspólnie działania żeby w szkołach na terenie gminy zabronić korzystania z nich na przerwach i w świetlicy, bo dzieci się odpowiednio nie integrują – mówi Magdalena Łyszcz, radna gminy Lesznowola.

Ewa Lubianiec, członkini zarządu powiatu piaseczyńskiego, podkreśliła z kolei, że warsztaty były bardzo ciekawe i wyraziła radość, że takie inicjatywy edukacyjne są podejmowane nie tylko w powiecie, ale i w gminie Lesznowola.

Genezą wystawy w bibliotece była z kolei Pokojowa Nagroda Księgarzy Niemieckich, którą Astrid Lindgren otrzymała w 1978 roku. Podczas ceremonii wręczenia nagrody autorka „Dzieci z Bullerbyn” wygłosiła płomienną mowę przeciwko przemocy, zwłaszcza wobec dzieci. Wyraziła w niej głęboką tęsknotę ludzi za pokojem na świecie oraz wskazała na mechanizmy powstawania przemocy, którym każdy z nas może przeciwdziałać. Do 10 lutego w sali CIS oglądać będzie można ekspozycję z cytatami z przemówienia, gdzie niezwykle ważny i wciąż aktualny przekaz Lindgren podkreślają sugestywne akwarelowe ilustracje Stiny Wirsén.

Tyl./fot. GBP Lesznowola

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię