Wyższy stopień elegancji – jak nosić sukienki wieczorowe?

0

Istnieje pewna grupa sukienek, które projektanci przeznaczyli do noszenia wyłącznie na specjalne okazje, zazwyczaj o wysokim stopniu formalności. Sukienki wieczorowe, jak wskazuje ich nazwa, prezentują się niezwykle okazale podczas wielkich bali, uroczystości, ślubów czy wesel, a niekiedy także podczas mniej formalnych wydarzeń. Co wyróżnia sukienki wieczorowe spośród innych? Jak je nosić i kiedy, by wyglądać doskonale? Czy typ sylwetki ma znacznie w przypadku sukienek i sukni wieczorowych?

Sukienki wieczorowe, czyli jakie?

Wieczorowe suknie i sukienki przybierają bardzo interesujące formy. Kojarzone są przede wszystkim z uroczystościami, na których nie wypada pojawić się w stroju innym niż elegancki i gustowny. Warto jednak podkreślić, że elegancja wygląda inaczej w przypadku hucznie obchodzonego sukcesu zawodowego, inaczej w przypadku ślubu i wesela, jeszcze inaczej, gdy uroczystość jest wieczorową galą. To ostatnie wydarzenie wymaga wybrania prawdziwie zachwycającej, skrajnie nieuniwersalnej odzieży. Odzieży na specjalne okazje, którą nie sposób pomylić ze strojem na zwykły spacer po parku lub wykonywanie codziennych obowiązków.

Nieformalne spotkania, luźne wyjście do kina, coś niezobowiązującego? Sukienka wieczorowa nie znajdzie zastosowania. Będzie po prostu wyglądać jak nie z tego świata, niedostosowana do okazji, zbyt elegancka. Tak, bo z niczym nie warto przesadzać w nieodpowiednich okolicznościach. Inaczej wygląda to w przypadku spotkania formalnego, ale o swobodnym charakterze. Takie są przyjęcia biznesowe, podczas których obowiązują pewne normy dotyczące stroju, ale nie są traktowane tak restrykcyjnie. Wtedy sukienki wieczorowe przybierają postać sukienek kopertowych czy koszulowych. Wciąż eleganckie, ale bardziej uniwersalne. W takim wypadku nie jest to modowe faux-pas, wręcz przeciwnie – ukazuje gust kobiety, która wkłada taką sukienkę, jej wyczucie stylu, ale także swobodę i luz.

I wreszcie wydarzenia specjalne! Takie, które zdarzają się wyjątkowo rzadko, raz do roku lub rzadziej. Osobisty sukces zawodowy i wielka gala? Sukienka wieczorowa. Wystawna premiera filmu? Sukienka wieczorowa! Ślub i wesele przyjaciółki? Długo oczekiwany awans na wysokie stanowisko i fetowanie sukcesu w dużej firmie? Sylwester? Sukienka wieczorowa, oczywiście. Długa, elegancka suknia, model wyjątkowo wytworny, zwracający na siebie uwagę misternymi detalami, pięknymi zdobieniami, długością, blaskiem to wyjątkowo odpowiedni na tego typu okazje.

 

Sukienki wieczorowe a typ figury?

W modowym świecie czteroma podstawowymi typami kobiecej są figura w typie jabłka, gruszki, kolumny oraz lizaka. Każda ma swoje wyjątkowe cechy, które należy umiejętnie wykorzystać, by zaprezentować się w estetyczny sposób w sukience wieczorowej danego typu. Oto garść porad, która z pewnością okaże się przydatna podczas zakupów!

Kobiety obdarzone sylwetką w typie jabłka skorzystają na wyborze sukienek, których górna część będzie dobrze dopasowana do ramion. Część środkowa powinna mieć elementy zaznaczające talię. Pozwala to na optyczne jej zwężenie, co w przypadku figury typu jabłko wywiera bardzo korzystny efekt estetyczny. Dół sukienki powinien być nieco szerszy, podobnie jak ramiączka modelu. Rękawy mogą być też krótkie lub o długości ¾.

Sylwetka w typie gruszki charakteryzuje się szerokimi biodrami. Szerszymi na przykład niż węższe ramiona. Celem jest więc zrównoważenie proporcji i wybór modelu, który wydłuży optycznie ramiona i nieco stonuje szerokość bioder. Warto wybierać sukienki poszerzane w dolnej części, których długość jest średnia lub sięga przed kolana. Należy także wystrzegać się egzemplarzy ze zbyt małym dekoltem lub takich, które go nie mają. Tego rodzaju modele mogą (choć nie zawsze) nadmiernie poszerzać ramiona, co będzie delikatnym zgrzytem w kreacji. Warto wybierać sukienki o średnim lub głębokim dekolcie.

Gdy figura przybiera postać odwrotną, a więc typ lizaka z szerszymi ramionami i węższą w stosunku do ich długości talią, wtedy należy wybierać modele rozkloszowane czy sukienki typu empire. Szerokość ramion dobrze niwelują dekolty w kształcie litery „V”. Opadające ramiączka są mile widzianym akcentem, a te w stylu kimona bądź o długości ¾ są równie dobrym wyborem.

Ostatni typ sylwetki, tak zwany typ kolumny, charakteryzuje się delikatnie zarysowaną talią lub brakiem jej wyraźnego zaznaczenia, a także wąskimi ramionami i biodrami. Aby dobrze dopasować suknię do tego typu sylwetki, należy wybierać modele z zaznaczoną talią, by ją podkreślić. Odpowiednie są modele rozkloszowane, a także takie, które optycznie wydłużają ramiona. Gdy te wszystkie elementy idą ze sobą w parze, sylwetka prezentuje się okazale, ale w idealnie zachowanych proporcjach.

To oczywiście porady odpowiednie dla większości kobiet, jednak odbiegnięcie od wytartych ścieżek jest akceptowalne, chociaż pod pewnymi wyjątkami. Wyczucie stylu, oryginalność i ekstrawagancja, niesamowity temperament, który widać w sposobie ubierania się, pozwala na wybieranie sukienek pozornie niepasujących do danego typu sylwetki. To niedopasowanie równoważone jest nietuzinkowością właśnie, dlatego warto mierzyć, sprawdzać, eksperymentować, słuchać podpowiedzi znajomych i przyjaciół, by ostatecznie wybierać sukienki wieczorowe dostosowane do własnych preferencji i upodobań!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię