Z Kazachstanem przez internet. Młodzież rozmawiała o Wszystkich Świętych

0

PIASECZNO Uczniowie z klasy 1a liceum przy ul. Chyliczkowskiej rozpoczęli internetowe „Podróże z językiem polskim”.We wtorek ze swoimi rówieśnikami z Kazachstanu rozmawiali o tradycjach związanych z obchodami dnia 1 listopada


Spotkanie odbyło się – a jakżeby inaczej – za pośrednictwem skype’a. Piaseczyńscy pierwszoklasiści rozmawiali z nastolatkami z gabinetu języka polskiego przy Gimnazjum nr 5 w Astanie. Polskiego uczą się tak zarówno Kazachowie, jak i dzieci z polskimi korzeniami. Nauczycielem jest rodowity Polak, Daniel Zatorski. To właśnie on, wraz z polonistką z piaseczyńskiego LO Justyną Całczyńską (ostatnie dwa lata spędziła w Kazachstanie) zaaranżowali rozmowę. Po krótkiej prezentacji i wymianie uprzejmości, piaseczyńscy licealiści opowiedzieli, jak obchodzone jest w Polsce święto 1 listopada. Jak się okazało, w Kazachstanie nie ma ono swojego odpowiednika. Jest natomiast bardzo podobne święto o nazwie rodzicielski dzień, podczas którego wszyscy odwiedzają cmentarze, modlą się, sprzątają groby bliskich i wspólnie ucztują. Spotkanie zakończył krótki kurs Kazachskiego.
– Cieszę się, że mogliśmy się z wami spotkać, pięknie mówicie po polsku – dodała na zakończenie Justyna Całczyńska. Jest duża szansa, że nie była to jednorazowa przygoda i nastolatkom, których dzielą ponad trzy tysiące kilometrów, uda się porozmawiać z realu. Jak to możliwe? Otóż uczniowie z Astany wkrótce wybierają się na wycieczkę do Polski.
Cykl „Podróży z językiem polskim” ma być kontynuowany. Być może kolejnym krajem, do którego zajrzą przez skype’a piaseczyńscy licealiści będzie Mołdawia.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię