Z nowym patronem i nową halą. Wyjątkowy początek roku szkolnego

1

PIASECZNO Oficjalnie od soboty piaseczyńskie IV Liceum Ogólnokształcące będzie miało w nazwie rtm. Witolda Pileckiego. W nową erę szkoła wkroczy z nowoczesną halą sportową, której oddanie planowane jest na połowę września


Nowy obiekt sportowy, który postawiono w miejsce starej, wysłużonej sali gimnastycznej (oraz sąsiedniego asfaltowego boiska) robi ogromne wrażenie. Budynek został już ukończony (wykonawca wzniósł go i wyposażył w rok!) i rozpoczęły się jego oficjalne odbiory.

– Serce się raduje – mówi szczęśliwa Barbara Chwedczuk, dyrektor LO. – Wszyscy w szkole cieszymy się z poprawy warunków pracy. Piękna hala i kilka sal lekcyjnych, które powstały obok niej, podnoszą rangę szkoły – przyznaje.

Nowa hala jest gotowa, musi zostać jeszcze oficjalnie odebrana

Hala o powierzchni 1500 m kw. jest podzielna na trzy sektory, w których lekcje będą mogły odbywać się równocześnie. Tak dużo miejsca bardzo się przyda. Obecnie liceum liczy około 700 uczniów, ale już w przyszłym roku, w związku z reformą oświaty, placówka przyjmie zdwojoną liczbę młodzieży – 200 absolwentów wygaszanych gimnazjów i tyle samo absolwentów klas ósmych. W sumie liczba uczniów w murach szkoły zwiększy się do 900. Przy okazji kończonej inwestycji nastolatki otrzymają też nowe miejsce wytchnienia na przerwach z nowo nasadzoną zielenią i ławkami. To patio, które powstało pomiędzy starym budynkiem szkolnym, a halą.

Pierwsze klasy od początku września będą ślubowały na nowy, ufundowany przez starostwo, sztandar z wizerunkiem rtm. Witolda Pileckiego. Bohater podziemia niepodległościowego, wyhaftowany na proporcu już dumnie spogląda zza szyb gabloty. W najbliższy poniedziałek, podczas mszy św. o godz. 10.15 w kościele św. Anny dojdzie do poświęcenia sztandaru. Jak zapowiada Barbara Chwedczuk, oficjalne nadanie nowego imienia placówce odbędzie się razem z oficjalnym oddaniem nowej części szkoły (wszystko wskazuje, że uczniowie będą mogli korzystać z niej wcześniej). Uroczystość, na którą zaproszono m.in. rodzinę rtm. Pileckiego odbędzie się najprawdopodobniej 12 października.

Pomiędzy starym budynkiem szkoły, a halą wygospodarowano patio

Przypomnijmy, że patrona – bardzo „na czasie” – społeczność szkolna wybrała w głosowaniu. Kiedy poprzednie imię (I Dywizja Kościuszkowska) zostało uznane przez Instytut Pamięci Narodowej za niezgodne z obecnymi przepisami dekomunizacyjnymi, pod koniec ubiegłego roku w placówce została przeprowadzona debata. W jej efekcie Witold Pilecki zdobył połowę głosów uczniów, rodziców i nauczycieli daleko zostawiając w tyle tak znamienite postaci jak Andrzej Wajda, Władysław Bartoszewski, Wanda Rutkiewicz czy Wisława Szymborska.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię