Z technicznej pasji i miłości do analogowych dźwięków

0

LESZNOWOLA Krzysztofa Brzostowskiego spotkaliśmy na jednej z edycji Iwiczańskich Targów Pyszności. Chłopak nie oferował jednak żadnych rozkoszy dla podniebienia, ale puszczał muzyką – z taśm i starych gramofonów

– To tylko część sprzętu, który udało mi się dotąd zgromadzić – mówi 16-letni mieszkaniec Nowej Iwicznej. – Tu mamy radiogramofon niemieckiej marki Grundig z 1964 roku. Sprzęt jest w pełni sprawny, zbudowany na lampach, gramofon ma cztery prędkości odtwarzania, radio jest wyposażone w UKF zachodni, a więc możne odbierać dzisiejsze stacje, a nie jak w Polsce za czasów komuny. Ten sprzęt udało mi się zdobyć na aukcji internetowej – dodaje nasz rozmówca. – Oczywiście czułem ogromny strach nie wiedząc do końca w jakim będzie stanie. Mam już złe doświadczenia – kiedyś zamówiłem telewizor Ametysta 102 i dotarł w takim stanie jakby ktoś nim rzucał lub grał nim w piłkę. Do niczego się nie nadawał.

Skarby nietypowej kolekcji

Tego dnia goście Iwiczańskiego Targu Pyszności mogli też podziwiać polski radioodbiornik Tatrę, który był produkowany przez Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka w Warszawie.
– To są lata 60. – mówi Krzysztof Brzostowski. – Również zbudowany na lampach, jak na swoje czasy dość nowoczesny. Pozbawiony jest UKF-u. Można podłączyć do niego gramofon, czy magnetofon, gdyby chciało się coś nagrać.
– A tu mamy gramofon typu chlebak – wskazuje Krzysztof na sprzęt stojący na Tatrze. – To polska produkcja na mechanizmie od znanego gramofonu Bambino.
Można było podziwiać także magnetofon szpulowy, również Kasprzaka – model L2405s.
– Ten magnetofon jest z 1978 roku – mówi Krzysztof. – Jest bardzo prosty, posiada dwie prędkości odtwarzania, wbudowany wzmacniacz z dwoma głośnikami. A to deck Akai – Krzysztof wskazuje na magnetofon, z którego właśnie puszczana jest muzyka. – Jestem z niego bardzo dumny. Wymienialiśmy z kolegą bak w maluchu u pewnego mężczyzny i właśnie u niego w garażu zobaczyłem ten magnetofon oraz gramofon Dual. Oczywiście natychmiast zrezygnowałem z wynagrodzenia za swoją pracę i zapytałem czy nie mógłbym w zamian otrzymać te dwa sprzęty. Właściciel malucha się zgodził i w ten sposób zyskałem magnetofon i gramofon – cieszy się Krzysztof. – Magnetofon z roku 1973 był w idealnym stanie, nigdy nie używany.
Pasja Krzysztofa do starych sprzętów grających zaczęła się gdy miał 10 czy 11 lat.

Pasja i ciekawość od dziecka

– Jak byłem dzieckiem to zawsze mnie ciekawiło co jest w środku sprzętu grającego – opowiada nastolatek. – Rozbierało się radyjka, które wpadły mi w ręce. Od babci dostałem przenośny radioodbiornik Alicja. Gdy go rozebrałem okazało się, że się różnił od wszystkiego co dotąd znałem. Moim rodzicom przypomniało się, że mają jakiś gramofon, jakiś stary sprzęt przejąłem od dziadka i powoli zacząłem zbierać, rozbierać i czyścić sprawić by znów zaczął działać. Ta pasja zaczęła mnie wciągać – przyznaje Krzysztof dodając, że to co prezentuje podczas targów to tylko niewielka część jego wciąż powiększającej się koleekcji.
– W sumie mam już ponad 200 eksponatów – mówi nastolatek. – Mam już zawalony cały pokój i powoli to wszystko przestaje już się mieścić – śmieje się Krzysztof dodając, że nie wyklucza by w przyszłości stworzyć muzeum starego sprzętu grającego, albo chociaż jakieś okazyjne ekspozycje.
Pasja techniczna łączy się z zamiłowaniem do muzyki.
– To najlepsza forma relaksu – przekonuje nastolatek i dodaje, że woli starszą muzykę niż współczesne hity, które do niego nie przemawiają. – Prawdziwą magię ma muzyka z płyt winylowych. Jakością dźwięku nic nie może równać się z płytą analogową – przekonuje. – Fajnie, że znów wróciły do łask, są produkowane i bez trudu można je dziś zdobyć. Wracają też kasety i znów zaczęto produkować magnetofony.
W dobie internetu, gdy praktycznie każda muzyka dostępna jest na jedno kliknięcie niektórzy zaczynają szukać czegoś więcej. Magii zaklętej w fizycznym nośniku, celebracji odsłuchiwanych płyt i sprzętu, który w odróżnieniu od współczesnych odtwarzaczy zdaje się mieć własną duszę.

Adam Braciszewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię