Z wizytą w Denzlingen. Niewielkie miasteczko stawia na sport i ekologię

0

KONSTANCIN-JEZIORNA W drugiej połowie lipca goście z Konstancina-Jeziorny odwiedzili partnerskie miasto Denzlingen w zachodnich Niemczech. – Największe wrażenie zrobił na mnie kompleks basenów oraz wszechobecne rowery, które są tam najpopularniejszym środkiem transportu – mówi radny Krzysztof Bajkowski


Podczas obchodów rozegrano nietypowy mecz piłki nożnej

Co pięć lat w drugiej połowie lipca w Denzlingen odbywa się Europa Fest, czyli Święto Europy. Jako pierwsi do niewielkiego miasteczka w zachodnich Niemczech wyjechali członkowie Komitetu Współpracy Miast Partnerskich z przewodniczącą Małgorzatą Zarzycką, która była swego czasu inicjatorką nawiązania współpracy z Denzlingen oraz radnym Krzysztofem Bajkowskim. Potem dojechali jeszcze burmistrz Kazimierz Jańczuk, wiceburmistrz Ryszard Machałek oraz m.in. szefowie GOSiR-u i ZGK.
– Mieszkańcy Denzlingen bardzo ciepło nas przyjęli – podkreśla Krzysztof Bajkowski. Równie owocne było spotkanie z burmistrzem Marcusem Hollemannem, który pokazał gościom z Polski m.in. imponujący kompleks basenowy Mach Blau.
– Było to cenne doświadczenie – dodaje Bajkowski. – Tym bardziej, że mamy budować w przyszłości Centrum Sportu, którego baseny mogłyby stać się integralną częścią.

W miasteczku znajduje się imponujący kompleks basenów

Okazało się, że Niemcy ciekawie rozwiązują również kwestie związane z komunikacją. W Denzlingen priorytet mają rowery, z kolei dla samochodów jest sporo obostrzeń i utrudnień.
Podczas obchodów Europa Fest, które odbyły się 20 i 21 lipca gmina Konstancin-Jeziorna zaprezentowała wystawę, pokazującą wykorzystanie środków unijnych do realizacji różnego rodzaju projektów zmieniających najbliższe otoczenie. Burmistrz Kazimierz Jańczuk pochwalił się wszystkim nowym ratuszem i częstował obecnych polskimi smakołykami.
Z kolei burmistrz Hollemann wskazał jedno z największych wyzwań czekających w najbliższym czasie Europę, którym jest ochrona środowiska naturalnego.
– Pomyślmy o przyszłości naszej i naszych dzieci – dodał.
Podczas dwudniowego festynu nie zabrakło występów artystycznych. Wspaniały pokaz tańców narodowych dały m.in. absolwentki SP nr 2 z Konstancina-Jeziorny pod kierownictwem Anny Lamparskiej.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię