Za kilka dni ruszają szczepienia 80-latków

2

PIASECZNO Na terenie powiatu piaseczyńskiego jest prawie 30 punktów, w których seniorzy będą mogli przyjąć szczepionkę przeciwko Covid-19. W Piasecznie szczepienia będą odbywały się w 11 miejscach i mają ruszyć już w najbliższy poniedziałek


Zapisy na szczepienia dla osób w wieku powyżej 80 lat ruszyły w ostatni piątek. W Piasecznie jedną z przychodni, realizujących rządowy program, jest Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego. W skład zespołu wchodzą trzy placówki: najbardziej popularna, zwłaszcza wśród starszych mieszkańców, przychodnia przy ulicy Fabrycznej, a także przychodnie w Gołkowie i Zalesiu Górnym.
– Z naszych informacji wynika, że osoby które chciały się zapisać na szczepienie przeciwko Covid-19, w większości już to zrobiły – mówi Marta Dorociak-Burza, dyrektor SZPZLO.
Z tej możliwości skorzysta w naszych placówkach około 550 najstarszych mieszkańców. Zostało nam jeszcze kilka wolnych miejsc. Jak się skończą, otworzymy listę rezerwową.

Mała liczba szczepionek

Okazuje się, że największym problemem jest w tej chwili niedostateczna liczba szczepionek. Preparatu dostarczanego przez firmę Pfizer nie wystarczyło nawet na wyszczepienie wszystkich chętnych z grupy „0” (szczepienia w szpitalach węzłowych były realizowane do 18 stycznia). Jeśli chodzi o grupę 80+, to każda z placówek, w której będzie można się zaszczepić, ma otrzymać w tygodniu zaledwie 30 dawek wakcyny. Dlatego szczepienia najstarszej grupy pacjentów potrwają aż do końca marca.

Pierwsze szczepienia już w poniedziałek

W poniedziałek 25 stycznia do godz. 14 przychodnie mają otrzymać pierwsze dostawy szczepionek. Przy Fabrycznej szczepienia rozpoczną się jeszcze tego samego dnia i będą odbywały się w pierwsze trzy dni tygodnia. Dlaczego?
– Jest to spowodowane małą liczbą szczepionek, gdyby było ich więcej, moglibyśmy szczepić przez cały tydzień – wyjaśnia pani dyrektor. Specjaliści podkreślają, że szczepienie najbardziej zaawansowanej wiekowo grupy Polaków może być trudne pod względem logistycznym. Starsze osoby będą potrzebowały więcej czasu, aby się przygotować i wypełnić stosowną ankietę. Problematyczne może być też dla nich samo dostanie się do punktów szczepień.
Jesteśmy dobrze przygotowani i sądzę, że sobie poradzimy – mówi Marta Dorociak-Burza. – Gorzej będzie z grupą 70-79 lat, która jest o wiele liczniejsza i będzie szczepiona w następnej kolejności. Do wszystkich naszych przychodni zapisanych jest prawie 3000 osób w tym przedziale wiekowym.
Osoby w wieku 70+ mogą zapisywać się na szczepienia już od piątku 22 stycznia. Na razie nie wiadomo, kiedy będą one mogły przyjąć szczepionkę.

TW

2 KOMENTARZE

 1. nie rozumiem ludzi. nikt nie czyta co pisze na ten temat w NORWESKIE MINISTERSTWO ZDROWIA?
  Co jest napisane w ulotce do tej „szczepionki”? Ale mówię o oryginalnej ulotce, nie tej tłumaczonej na polski…
  Ludzie sami podkładaja głowy pod gilotyny…
  nie rozumiem. nie rozumiem…

 2. Ergo: szybciej zejdziesz, niż cię zaszczepią.

  P.S. Panie Redaktorze, proszę sprawdzić, jaka jest dostępność kwater na ul. Julianowskiej oraz poinformować o tym czytelników.
  W sytuacjach kryzysowych dobrze jest znać alternatywne rozwiązania. Można wtedy ewentualnie rodzinę uprzedzić, „jesionkę” wybrać…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię