Za sterami giganta

1

PIASECZNO Karol Lewandowski, 25-letni mieszkaniec Piaseczna, przebywa od niedawna w Little Rock Air Force Base w stanie Arkansas, gdzie uczy się pilotować Herculesa C-130 – jeden z największych samolotów transportowych na świecie


Po ukończeniu Szkoły Orląt w Dęblinie Karol Lewandowski, absolwent LO przy ul. Chyliczkowskiej, w randze pilota podporucznika rozpoczął służbę w jednostce w Powidzu, eksploatującej samoloty C-130 Hercules.
– Od początku marzyłem o pilotowaniu ogromnych samolotów transportowych – opowiada. – Kiedy nieoczekiwanie pojawiła się możliwość rocznego wyjazdu na szkolenie do Stanów Zjednoczonych, nie zastanawiałem się długo…

Najpierw kurs językowy

Karol Lewandowski został skierowany najpierw do Lackland Air Force Base w Teksasie, gdzie mieści się wojskowy instytut językowy. Tam był dwa i pół miesiąca, poznając specjalistyczne, wykorzystywane w lotnictwie słownictwo. Następnie, po zdaniu egzaminów, został skierowany do bazy eksploatującej C-130 w Arkansas, gdzie przebywa od lipca. Tutejsi instruktorzy kształcą pilotów, nawigatorów, techników i loadmasterów, czyli tzw. techników załadunku z całego świata.
– Na początku miałem mnóstwo zajęć teoretycznych z budowy i zasad eksploatacji Herculesów – opowiada absolwent piaseczyńskiego liceum. – Teraz zaczyna się powoli szkolenie praktyczne. Na razie w symulatorze, gdzie poznaję rozmieszczenie przyrządów, uczę się pilotażu i podstawowych manewrów, w tym startu i lądowania – dodaje.

Intensywny program zajęć

Zajęcia w bazie odbywają się pięć dni w tygodniu po 7-8 godzin dziennie.
– Każdego dnia wzrasta zakres materiału, który trzeba opanować – relacjonuje Karol Lewandowski. – Jestem pod ogromnym wrażeniem symulatora, który jest bardzo realistyczny i stwarza rzeczywiste warunki lotu. W tej chwili jestem na etapie związanym z prawidłowym postępowaniem na wypadek wystąpienia procedur awaryjnych na Herkulesie, takich jak pożar silnika czy dekompresja. Liczę, że jesienią rozpocznę już loty prawdziwym samolotem. Szkolenie w powietrzu potrwa pewnie około dwóch miesięcy i już nie mogę się go doczekać – dzieli się wrażeniami 25-latek.
Zakończenie szkolenia planowane jest w okolicach marca przyszłego roku.

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię