Zabójczy czad zagroził rodzinie! Na miejscu straż pożarna i karetka pogotowia

0

TARCZYN Przed godziną 20.00 napłynęło zgłoszenie do straży pożarnej z ul. Lipowej. Mieszkańcy jednego z domu bardzo źle się poczuli. Na szczęście w porę zdążyli wyjść na zewnątrz

Dwoje dorosłych i dwójka dzieci uskarżało się na złe samopoczucie, bóle głowy, duszności.
Na szczęście rodzinie udało się samodzielnie ewakuować – informuje mł. bryg. Łukasz Darmofalski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie. – Na miejscu są już strażacy z OSP Tarczyn oraz karetka pogotowia. Ratownicy weszli do budynku w sprzęcie ochronnym dróg oddechowych i stwierdzili występowanie tlenku węgla zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych jak i w kotłowni.

Przypominamy – duszność, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, senność, trudności z oddychaniem – to alarmujące objawy, które mogą sygnalizować podtrucie czadem.
Tlenek węgla może wydobywać się z wadliwych urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych. Jest silnie trującym gazem, bezbarwnym i bezwonnym, lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i szybko się rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, który jest niezbędny do całkowitego spalania.

CZYTAJ TAKŻE:  Śmierć 12-latki! Kolejna ofiara zaczadzenia?

Czad przedostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie wchłaniany jest do krwiobiegu. W układzie oddechowym tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną szybciej niż tlen, w następstwie blokuje dopływ tlenu do organizmu. Tym samym powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia, uniemożliwiając prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powodując uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał lub nawet śmierć.

AB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię