Zabójczy czad zagroził rodzinie! Na miejscu straż pożarna i karetka pogotowia

0

TARCZYN Przed godziną 20.00 napłynęło zgłoszenie do straży pożarnej z ul. Lipowej. Mieszkańcy jednego z domu bardzo źle się poczuli. Na szczęście w porę zdążyli wyjść na zewnątrz

Dwoje dorosłych i dwójka dzieci uskarżało się na złe samopoczucie, bóle głowy, duszności.
Na szczęście rodzinie udało się samodzielnie ewakuować – informuje mł. bryg. Łukasz Darmofalski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie. – Na miejscu są już strażacy z OSP Tarczyn oraz karetka pogotowia. Ratownicy weszli do budynku w sprzęcie ochronnym dróg oddechowych i stwierdzili występowanie tlenku węgla zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych jak i w kotłowni.

Przypominamy – duszność, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, senność, trudności z oddychaniem – to alarmujące objawy, które mogą sygnalizować podtrucie czadem.
Tlenek węgla może wydobywać się z wadliwych urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych. Jest silnie trującym gazem, bezbarwnym i bezwonnym, lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i szybko się rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, który jest niezbędny do całkowitego spalania.

Czad przedostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie wchłaniany jest do krwiobiegu. W układzie oddechowym tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną szybciej niż tlen, w następstwie blokuje dopływ tlenu do organizmu. Tym samym powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia, uniemożliwiając prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powodując uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał lub nawet śmierć.

AB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię