Zaczęli badać jakość powietrza w rejonie tunelu łączącego Ursynów i Wilanów

0

Konsorcjum w składzie Lemitor Ochrona Środowiska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej, rozpoczęło badanie jakości powietrza w rejonie tunelu realizowanej drogi ekspresowej S2 od węzła Puławska do węzła Warszawa Wilanów.

Co badają

Punkty pomiarowe znajdują się na wyrzutniach spalin zlokalizowanych przy obu wylotach z tunelu oraz w okolicach portali. Podczas pomiarów badane będą stężenia i zawartość w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) oraz benzenu. Dane zbierane będą całodobowo w ciągu roku, przez 365 dni na wyrzutniach oraz przez minimum 70 dni pomiarowych w rejonie portali.

Pierwsze wyniki po czterech miesiącach

Umowa o wartości ok. 3,8 mln zł została podpisana 6 września br. Wykonawca w ciągu ok. 20 miesięcy dokona wszystkich niezbędnych pomiarów i badań powietrza atmosferycznego zgodnie z postanowieniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 20 października 2017 r.

Zakończenie prac związanych z dostarczeniem wyników badań pomiarów powietrza oraz wykonaniem analizy porealizacyjnej w zakresie ich badania przewidywane jest na II kw. 2023 r. Natomiast wstępne wyniki planujemy otrzymać po czterech miesiącach od oddania tunelu do użytkowania.

Żródło i fot: gddkia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię