Zaczynają walczyć z dziką reklamą

1

PIASECZNO Prace nad uporządkowaniem miasta rozpoczęły się już dwa lata temu od uchwały rady miejskiej. Teraz mają zostać określone zasady dotyczące tego, co można umieszczać w przestrzeni publicznej i na jakich warunkach


Wygląda na to, że słupy reklamowe wkrótce znikną z ulic miasta

W 2015 roku weszła w życie ustawa krajobrazowa, a rok później rada miejska podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia zasad i warunków sytuowania na terenie gminy obiektów małej architektury, tablic, urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń.

– Z możliwości, jakie daje tzw. ustawa krajobrazowa, skorzystało już wiele miast – mówił wówczas wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. – Jestem przekonany, że również w Piasecznie uda się osiągnąć kompromis pomiędzy tymi którzy zwracają uwagę na potrzebę ładu w przestrzeni publicznej, a przedsiębiorcami świadczącymi usługi, którzy potrzebują reklamy.

W Piasecznie dzika reklama wszechobecna jest praktycznie na każdym kroku. Gmina wybrała więc firmę, która ma sporządzić projekt uchwały określającej zasady, jaka reklama jest dozwolona, a jaka nie. Projekt uchwały ma zostać przygotowany do połowy grudnia. Prace zostały podzielone na kilka etapów. Do tej pory zrobiono analizę przestrzenną i krajobrazową gminy oraz podzielono ją na obszary, w których będą obowiązywały różne zasady umieszczania szyldów, reklam, małej architektury i ogrodzeń. Taki podział każdy mieszkaniec może podejrzeć na e-mapie. Dodatkowo na stronie internetowej gminy zostaną umieszczone propozycje dotyczące tego, jakie rodzaje reklam będzie można umieścić w danych obszarach. Zaplanowano też konsultacje społeczne z mieszkańcami – pierwsze spotkanie odbędzie się dziś o godz. 16.30 w urzędzie gminy.
Gminni urzędnicy podkreślają, że praca nad uchwałą krajobrazową nastręcza sporo trudności co wynika z faktu, że nie ma modeli, które można by naśladować. Dopiero kilka gmin w Polsce podjęło się jej uchwalenia. Nad podobnymi projektami pracują obecnie także gminy Konstancin-Jeziorna i Góra Kalwaria oraz kilka dużych miast z Warszawą na czele.

TW

1 KOMENTARZ

  1. Może wpisać w tą uchwałę zalecenie o wyłączaniu neonów świetlnych (Piaseczno – neon tv na klubie, neon reklamowy w Zalesiu Dolnym lub neon w Łazach). Nerwicy i wytrzeszczu można dostać jadąc nocą. Rozpraszają i oślepiają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię