Zagrożenie koronawirusem! Szpitale w stanie podwyższonej gotowości

0

W związku z zagrożeniem koronawirusem COVID-19 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie dziś odbyło się spotkanie dyrektorów mazowieckich placówek medycznych, których organem założycielskim jest samorząd Mazowsza z prof. Andrzejem Horbanem, konsultantem krajowym w dziedzinie chorób zakaźnych

Mazowieckie szpitale są dobrze przygotowane na przyjęcie pacjentów z koronawirusem, a samorząd województwa mazowieckiego jest w stałym kontakcie z dyrektorami placówek medycznych – powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa. – Musimy zachować pełną gotowość, ponieważ w Polsce mamy pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania – powiedziała.
W spotkaniu uczestniczył prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.
Podejdźcie państwo do tego spokojnie i z rozwagą. Stosujcie wszystkie zalecane zasady ostrożności– zalecił. Podkreślił także, że ważna jest profilaktyka.
Swoimi doświadczeniami na temat zapewnienia bezpieczeństwa personelowi medycznemu, mającemu kontakt z pacjentami podzieliła się pielęgniarka koordynująca Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie Wiesława Higersberger.
Na przestrzeni lat udało się wypracować odpowiednie procedury. Stosujemy środki ochrony osobistej takie jak fartuchy, maseczki, przyłbice, kombinezony. Zalecamy używanie fartuchów nieprzemakalnych, zakładanych przez głowę, bez pleców oraz maseczki jednorazowe najlepiej z filtrem z zaworkiem ułatwiającym oddychanie – podkreśliła.
Uczestnicy spotkania pytali m.in. o transport pacjentów z koronawirusem, zachorowalność wśród dzieci, najskuteczniejsze sposoby ochrony personelu.
Na temat koronawirusa rozmawiano także 3 marca podczas obrad mazowieckiego sejmiku. Zgodnie z wytycznymi wojewody mazowieckiego 59 mazowieckich szpitali jest w stanie podwyższonej gotowości na ewentualne przyjęcie pacjentów zakażonych koronawirusem, z tego 14 dla których organem założycielskim jest samorząd Mazowsza.

CZYTAJ TAKŻE:  Centrum Medyczne GRAPA MEDICA poszukuje pracowników

inf/AB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię