Zainwestują w drogi i kanalizację

1

KONSTANCIN-JEZIORNA Burmistrz przedstawił radnym projekt budżetu na przyszły rok. Dochody zaplanowano na ponad 189 mln zł, a wydatki na ponad 216 mln zł. 32 mln zł mają pochłonąć inwestycje. – Uważam, że jest to budżet zrównoważony. Pracując nad nim staraliśmy się myśleć o wszystkich mieszkańcach naszej gminy – komentuje burmistrz Kazimierz Jańczuk


W projekcie budżetu, który został pozytywnie zaopiniowany przez komisje merytoryczne, zwraca uwagę ponad 27,5-milionowy deficyt. Ma on zostać sfinansowany przychodami z nadwyżki budżetowej z poprzednich lat (15,5 mln zł) oraz pożyczkami z WFOŚiGW oraz NFOŚiGW. Jeśli chodzi o wydatki, to najwięcej, bo około 64 mln zł, pochłonie oświata. Ponad 26 mln zł gmina wypłaci z tytułu świadczenia 500+ i prawie 10 mln zł tzw. „janosikowego”, które jest daniną na rzecz biedniejszych samorządów. Sporą pozycję w budżecie stanowią planowane inwestycje. I tak na same gminne drogi ma pójść łącznie ponad 14 mln zł. Z tego 3,5 mln zł gmina planuje wydać na przebudowę dróg w Czarnowie, 3 mln zł na modernizację ulic wraz z odwodnieniem na terenie Skolimowa północno-zachodniego i kolejne 3 mln zł na wykonanie Piasta (II etap), Witwickiego, Jagiellońskiej, Sanatoryjnej i Jaworowskiej. Przebudowa Elektrycznej ma pochłonąć 1,2 mln zł, a Mostowej i Łącznej – 1,9 mln zł. Powstanie także łącznik drogowy między ulicami Wojewódzką i Rycerską, co ma kosztować 1 mln zł. Kontynuowana będzie rozbudowa sieci kanalizacyjnej. Projekt i budowa kanalizacji oraz wodociągu w Czarnowie ma kosztować w przyszłym roku 2 mln zł. Będą kanalizowane też okolice Słomczyna, a także Kierszek, Okrzeszyn i Kępa Okrzewska, sześć nadwiślańskich wsi oraz sołectwa położone w południowej oraz północno-wschodniej części gminy. Na ten cel zarezerwowano łącznie około 6,3 mln zł. Ważną i wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycją jest rozbudowa SP nr 4 w Słomczynie, która ma kosztować łącznie około 17 mln zł (w przyszłym roku zarezerwowano na ten cel 4 mln zł). Zadanie ma rozpocząć się latem przyszłego roku i potrwać do czerwca 2023 roku.
Cały czas będziemy też rozbudowywać system oświetlenia i modernizować strażnice OSP na terenie gminy – uzupełnia burmistrz Kazimierz Jańczuk.

CZYTAJ TAKŻE:  Konstancińska Letnia Szkoła Języka Polskiego, zapisy zaraz ruszają

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię