KONSTANCIN-JEZIORNA Na terenie przepompowni ścieków „Porąbka” przy ul. Bielawskiej, Zakład Gospodarki Komunalnej w Konstancinie-Jeziornie wybudował instalację fotowoltaiczną o mocy 20 kWp. Energia uzyskana z 76 sztuk zamontowanych paneli słonecznych zasila bezpośrednio pompy tłoczące ścieki do oczyszczalni.


ZGK dba o środowisko

Wybudowana ze środków własnych ZGK Konstancin-Jeziorna instalacja fotowoltaiczna sprzyja ochronie środowiska naturalnego, gwarantuje częściową niezależność energetyczną naszej gminy oraz generuje oszczędności. To także dowód funkcjonowania ZGK Konstancin-Jeziorna w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju oraz ukierunkowania na nowoczesne usługi dla mieszkańców i ekologię.

Inwestycja w odnawialne źródła energii

Dzięki instalacji spodziewane jest obniżenie zanieczyszczenia środowiska aż o ponad 12 ton CO2/rok. Instalacja wygeneruje oszczędność roczną na poziomie 20 MWh własnej, darmowej energii ze słońca (to 13% całkowitego zapotrzebowania, konsumowanego w 100%, w miejscu wyprodukowania). Instalacja nie jest skonfigurowana do generowania zysków, lecz na potrzeby konsumpcji własnej – daje bardzo konkretne oszczędności finansowe, które wg szacunków mogą sięgnąć nawet 8-10 tys. zł rocznie.

Wykonawca udziela 25 lat gwarancji na uzysk energii z paneli fotowoltaicznych (nie mniej niż 80% w 25. roku działania). Instalację fotowoltaiczną na zlecenie ZGK Konstancin-Jeziorna wybudowała firma Caldoris Polska z Bielska Białej.

Koszt całej inwestycji to 120 000 zł.

źródło: konstancinjeziorna.pl

1 KOMENTARZ

  1. Oszczędności 8-10 tys rocznie z pewnością są przeszacowane, bo sprawność z każdym rokiem spada a nie ma pewności, że po kilku czy kilkunastu latach po prostu się zepsują i trzeba będzie je wyrzucić ale nawet przejmując to tj. ok. 200tys na 25 lat. W ciągu tych 25 lat na konserwacje, wymianę czynnika itp. wydadzą ok. 100 tys. Czyli 120+100=220 a zysk w tym czasie jak dobrze pójdzie i nic się nie zepsuje to ok. 200 tys. Gdzie ten zysk. A czy wiecie ile będzie kosztowała utylizacja – tego nie wie nikt. Kto wziął kasę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię