Zakończenie kadencji. Władze Piaseczna dziękują mieszkańcom

5

Szanowni Mieszkańcy,

Mija 8 lat od chwili, kiedy obdarzyliście mnie zaufaniem powierzając funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno. Zgodnie z moimi wcześniejszymi deklaracjami postanowiłem nie kandydować na kolejną kadencję, a przekazać pełnienie roli gospodarza Piaseczna i trzydziestu dwóch miejscowości wchodzących w skład gminy komuś z młodszego pokolenia.

Oczekuję, że mój następca będzie miał wystarczająco dużo siły, zapału, wiedzy i doświadczenia aby sprostać licznym wyzwaniom jakie stoją przed piaseczyńskim samorządem w nadchodzących latach.

Żegnam się z Państwem z przeświadczeniem, że dołożyłem wszelkich starań, aby sprostać Państwa oczekiwaniom. To nie było proste. Rolą burmistrza jest podejmowanie licznych decyzji, a wiadomo, że każdy temat, inwestycja czy działanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie ma możliwości, aby zadowolić wszystkich w każdej sprawie. Wierzę jednak, że podjęte przeze mnie decyzje czy zainicjowane działania służyć będą rozwojowi Piaseczna.

Dziękuję radnym Rady Miejskiej obu kadencji 2010-2014 i 2014-2018 za bardzo dobrą i owocną współpracę, a wszystkim moim współpracownikom i pracownikom urzędu oraz podległych jednostek organizacyjnych i miejskich spółek za ciężką pracę i oddanie sprawom gminy.
Dziękuję też Państwu, mieszkańcom gminy, dla których wszystkie te działania prowadzimy -za wyrozumiałość, cierpliwość i życzliwość.
Na koniec chciałem Państwa gorąco zachęcić do świadomego udziału w zbliżających się wyborach samorządowych. To właśnie na szczeblu lokalnym rozwiązywane są nasze codzienne problemy, a Państwa głos nie jest jedynie statystyką, ale ma realny wpływ na to kto będzie Was i Wasze interesy reprezentował w Radzie Miasta oraz kto kreował będzie naszą lokalną rzeczywistość pełniąc funkcję Burmistrza.

Jeszcze raz dziękuję, że mogłem dla was pracować przez 8 ostatnich lat. Był to dla mnie wielki zaszczyt.

Zdzisław Lis 
Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno

Mieszkańcy i przestrzeń publiczna

Szanowni Państwo,

pełniąc funkcję zastępcy burmistrza starałem się zmieniać miasto i miejscowości Gminy Piaseczno w wygodne miejsce do życia. Rewitalizacja to nie tylko nowe nawierzchnie ulic i placów. To nie tylko zieleń i mała architektura. Chodzi o to , aby w tych przestrzeniach dobrze czuli się mieszkańcy a ich obecność z kolei generowała aktywność przedsiębiorców.
Pracowaliśmy równolegle przy wielu projektach: zmieniamy plany miejscowe zagospodarowania przestrzennego wprowadzając wskaźniki intensywności zabudowy, powiększając tereny zieleni czy liczbę miejsc parkingowych. Rewitalizujemy przestrzeń publiczną, przyciągając do niej mieszkańców organizując setki imprez kulturalnych i sportowych.
Wzmacniamy zieleń miejską. Zrealizowaliśmy między innymi sztandarowy program budowy czterech Parków: Przy Al. Róż w Piasecznie, Górki Szymona, Ogrodowa w Józefosławiu a przede wszystkim Parku Miejskiego w Piasecznie. Odnowa Parku to symbol zmian jakie zaszły w Piasecznie i dowód na to, że można realizować ambitne projekty, które od lat wydawały niemożliwe, a które wymagały dobrej współpracy pomiędzy gminą a powiatem czy konserwatorem zabytków.
Rozpoczęliśmy program poprawy jakości powietrza: Zamontowaliśmy system stacji monitoringu powietrza, wprowadziliśmy dotacje dla mieszkańców, którzy likwidują piece węglowe, montują systemy solarne i fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Równolegle rozbudowujemy sieci cieplne podłączając kolejne osiedla mieszkaniowe. Promujemy tańszy i bardziej dostępny transport publiczny wymagając od operatorów nowszego, bardziej ekologicznego taboru. Czekając na przekazanie gruntów przez PKP po remoncie linii opracowaliśmy koncepcje budowy parkingów Park & Ride tworząc węzły przesiadkowe. Wprowadziliśmy i rozwijamy system roweru miejskiego. Wspólnie z gminami sąsiednimi i Warszawą wdrażać będziemy projekt budowy dróg rowerowych dofinansowany ze źródeł europejskich.

Daniel Putkiewicz
I Zastępca Burmistrza
 

Praca dla ludzi i wśród ludzi

Szanowni Państwo,

od ponad trzech lat mam zaszczyt i przyjemność jako II zastępca burmistrza zajmować się sprawami oświaty oraz tematami społecznymi. Wcześniej przez wiele lat zajmowałam się zawodowo zarządzaniem oświatą w placówkach międzynarodowych. Byłam też inicjatorką Porozumienia Rad Rodziców w Piasecznie w 2012 roku. Te doświadczenia pomogły mi w zrozumieniu specyfiki zagadnień edukacyjnych na poziomie samorządu oraz w budowaniu pozytywnych relacji z mieszkańcami.

Poprawa atmosfery
Niełatwo i nieskromnie jest pisać o sukcesach, ale z pewnością za taki upatruję poprawę atmosfery w środowisku oświatowym. Udało mi się wypracować z dyrektorami placówek oświatowych, polegając na ich merytorycznym wsparciu, oraz z rodzicami, dzięki współpracy z Piaseczyńskim Porozumieniem Rad Rodziców, relacje, które owocują rozwiązywaniem największych bolączek i problemów. Było to szczególnie ważne w obliczu błyskawicznie przeprowadzonej przez rząd reformy oświatowej, która zaskoczyła samorządy, mające własne strategie i plany związane z rozwojem oświaty na swoim terenie.

Boom inwestycyjny
Nie da się nie zauważyć, jak wiele wydarzyło się w dziedzinie inwestycji oświatowych w ostatnich latach. Tylko w tej kadencji na budowę i remonty szkół przeznaczyliśmy 100 mln zł. To m.in. będące na ukończeniu Centrum Edukacyjno-Multimedialne oraz rozbudowane szkoły w Zalesiu Górnym, Józefosławiu, Zalesiu Dolnym i Jazgarzewie. Na tym jednak nie koniec. Już rozpoczęliśmy rozbudowę SP nr 3 w Piasecznie oraz szkoły w Głoskowie, w przyszłym roku rozpoczynamy budowę hali sportowej przy szkole w Złotokłosie, a na horyzoncie mamy budowę całkiem nowej szkoły w Julianowie, gdzie pozyskaliśmy już potrzebne działki i przygotowaliśmy koncepcję.

Niestraszne nam reformy
Mimo zaskoczenia i małej ilości czasu z sukcesem przebrnęliśmy przez meandry reformy oświatowej. To nie było proste, gdyż musieliśmy w krótkim czasie dostosować do potrzeb placówki oświatowe, w obliczu likwidacji gimnazjów, oraz zapewnić, na czym nam bardzo zależało, miejsca pracy dla wszystkich pracowników oświaty. Udało się dzięki wsparciu kadry dyrektorskiej oraz Rady Miejskiej, która nie skąpi środków na potrzeby edukacyjne. W przypadku Piaseczna wydatki oświatowe stanowią bowiem 40 proc. budżetu gminy, czyli aż 200 mln zł rocznie. Wielkim wyzwaniem było też zapewnienie miejsc w publicznych przedszkolach wszystkim dzieciom w wieku 3–6 lat. Było to możliwe dzięki powiększeniu ilości miejsc w gminnych placówkach oraz polityce upubliczniania przedszkoli prywatnych.

Pozyskujemy dodatkowe środki
W dziedzinie oświaty pochwalić możemy się skutecznością w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, takich jak aktywna tablica, doposażenie bibliotek szkolnych, dodatkowe lekcje WF-u dla naszych uczniów. Z programów unijnych realizowane są liczne wymiany międzynarodowe i szkolenia. Korzystają z tego zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, którzy w ramach programu Erasmus+ (pozyskane 1,4 mln zł) dokształcają się w innych krajach Unii Europejskiej – po raz pierwszy są to także nauczyciele z przedszkoli.

Polityka mieszkaniowa
To niezwykle trudny obszar, gdzie mamy do czynienia z mieszkańcami znajdującymi się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, czasem wręcz dramatycznej; bywają też mieszkańcy wyjątkowo „trudni”, którzy uprzykrzają życie innym, nie szanują mienia, zalegają z płatnościami – ale wobec nich gmina również ma swoje ustawowe obowiązki. Naszym najważniejszym zadaniem jest przekwaterowywanie rodzin z budynków będących w stanie awaryjnym, zdarzają się nagłe sytuacje losowe. Gmina ma też obowiązek wobec lokatorów eksmitowanych z nakazami sądowymi. Chcemy również porządkować centrum miasta, sukcesywnie wyburzamy rudery, ale rewitalizacja nie byłaby możliwa bez nowego budownictwa socjalnego. Jeszcze w tym roku oddamy do użytku dwa budynki, gdzie przeniesie się 69 rodzin. W sumie od 2011 roku gmina wybudowała sześć budynków dla 182 rodzin. W kolejce do lokalu socjalnego i mieszkalnego wciąż czeka ponad 170 wniosków, tak więc proces ten musi być kontynuowany.

Sprawy społeczne
Naszym największym wyzwaniem było sprawne zorganizowanie obsługi świadczeń 500+ i 300+, która dobrze funkcjonuje. Wielką wagę przykładamy też do współpracy z organizacjami społecznymi i klubami sportowymi, dla których organizujemy m.in. konkursy na dotacje oraz włączamy się z aspektami promocyjnymi. Naszym oczkiem w głowie jest też środowisko seniorów, dla którego powołaliśmy Radę Seniorów, otworzyliśmy właśnie Miejski Klub Seniora na dworcu PKP, a wkrótce będziemy budować Dzienny Dom Pobytu dla seniorów. Ważnym aspektem dla mnie, choćby z racji mojego wykształcenia, była współpraca ze środowiskiem reprezentującym osoby niepełnosprawne.
Podsumowując mój trzyletni okres pracy dla mieszkańców, chcę złożyć serdeczne podziękowania dla moich współpracowników, za ich kompetencje i zaangażowanie, oraz podziękować wszystkim innym za wsparcie, naukę, chwile wzruszeń oraz możliwość bycia pomocną i pożyteczną.

Hanna Kułakowska Michalak
II Zastępca Burmistrza

 

5 KOMENTARZE

  1. Oj p.Hanna to chyba ma problemy z pamięcią -skoro swój brak zaangażowania w sytuację dzieci i nauczycieli gnębionych przez dyrektor Krystynę Łęcką w szkole przy ul.Kalin 30-nazywa sukcesem.Przecież nic się nie zmieniło.
    Byli u Pani Hani rodzice i uczniowie zostawiali pisma a w rozmowach p.Hania nic nie pamięta,żadnych pism nie było informujących o nagannym zachowaniu dyrektorki.
    Złapiesz Ją za rękę -to pani Hania powie, że to nie Jej.
    Może znajdzie sobie Pani etat ZAMIATACZA POD DYWAN ?
    Też Pani dziękuję a na Pani stanowisku chętnie zobaczę kogoś zaangażowanego , empatycznego i kompetentnego.

  2. P. Haniu gimnazjaliści jeszcze są-o czym Pani i promowana przez Panią dyrektor Łęcka zapominacie.Środki o których mowa są wykorzystywane tylko w budynku na Świętojańskiej.
    Dla dzieci klas 7-8-i gimnazjum jakoś na wszystko brak.
    Jest Pani po prostu nieskuteczna i jako rodzic stwierdzam, że nie powinna Pani zajmować takiego stanowiska-jednocześnie lekceważąc uczniów, nauczycieli i rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię