Zamek w Czersku wymaga remontu. Przybywa zwolenników przekazania go samorządowi województwa

1

GÓRA KALWARIA Dwa tygodnie temu pisaliśmy, że zarząd województwa jest zainteresowany przejęciem od gminy zamku w Czersku. Do pomysłu tego skłania się m.in. czerski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami


Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział w Czersku wystosowało w tej sprawie obszerne pismo, które trafiło do burmistrza i radnych. Jest w nim mowa m.in. o tym, że towarzystwo z wielkim zainteresowaniem przyjęło propozycję samorządu województwa, dotyczącą przejęcia czerskiego zamku oraz wspólnych działań na rzecz utworzenia w Czersku kompleksu edukacyjno-muzealnego, w którym mogłaby zostać umieszczona odkryta w 2009 roku szkuta.
Kilka dni temu, zgodnie z sugestią radnych, zarząd gminy wystosował pismo do marszałka województwa, proponując powołanie zespołu, który mógłby przedyskutować kwestie dotyczące przyszłości czerskiego zamku. Żywym tematem jest również muzeum, w którym mogłaby zostać umieszczona w przyszłości znajdująca się obecnie w konserwacji szkuta. Tym bardziej, że są chętni, którzy chcieliby ją przejąć.
– Radni chcą uzyskać więcej informacji i cały czas czekają na spotkanie z przedstawicielami samorządu województwa – mówi Piotr Chmielewski, rzecznik ratusza. – Niedawno zapytaliśmy też ministra kultury, czy byłby zainteresowany partycypowaniem w kosztach renowacji zamku. Czekamy na odpowiedź.
Zamek w Czersku pilnie potrzebuje remontu. Z fragmentu muru od strony rynku odpadły jakiś czas temu cegły. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest nieodpowiednia zaprawa, użyta podczas rewitalizacji murów w 2010 roku. Na szczęście do tego miejsca nie dochodzą praktycznie turyści.
– Zabezpieczyliśmy ten rejon, wystąpiliśmy też do ministra kultury o środki na wykonanie prac naprawczych – dodaje rzecznik ratusza. – Tereny po których poruszają się turyści są w pełni bezpieczne.

TW

1 KOMENTARZ

  1. Zrobiłbym krok dalej .
    Zabrać im to miasto na „skrzyżowaniu” trwonią pieniądze z podaków i z dotacji unijnej. Niedługo kino zawali się na straż !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię