Zamienniki cukru

0

Zredukowanie ilości spożywanego cukru jest niezbędnym elementem wprowadzania zbilansowanej diety. Na szczęście nie oznacza to, że musimy całkowicie rezygnować ze słodkiego smaku.

Kiedy zależy nam na ograniczaniu szkodliwych skutków, powodowanych przez nadmiar cukru w diecie, możemy sięgnąć po zdrowsze i mniej kaloryczne zamienniki. Jeśli nie wiesz, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy, przeczytaj poniższy przewodnik!

Stewia

Największą zaletą stewii jest jej wydajność – jest dużo słodsza niż cukier, więc potrzeba mniejszej ilości, żeby uzyskać ten sam smak. Dzięki temu produkt wystarcza na dłużej. Szacuje się, że jedna łyżeczka stewii odpowiada aż jednej szklance cukru. Jej dodatkowym plusem jest zerowa kaloryczność, idealnie sprawdzi się więc dla osób chcących ograniczyć ilość spożywanych kalorii.

Erytrytol

Erytrytol (również erytrol, erytryt) to słodzik o bardzo niskim indeksie glikemicznym, pozyskuje się go w wyniku fermentacji glicerolu. Jego smak bardzo dobrze imituje biały cukier, dzięki czemu znajdzie szerokie zastosowanie w kuchni. Możemy go wykorzystać do przygotowania wszystkich potraw i deserów, które tradycyjnie wymagają użycia cukru sacharozowego.

Ksylitol

Ksylitol może być pozyskiwany z kory brzozy (ksylitol fiński) lub kukurydzy (ksylitol chiński), swoim wyglądem i smakiem do złudzenia przypomina tradycyjny biały cukier. Ma jednak aż 40% kalorii mniej, co jest świetną wiadomością dla osób na diecie odchudzającej. Ze względu na jego bakteriobójcze właściwości, możemy go również znaleźć w produktach codziennego użytku, np. pastach do zębów, płynów do płukania jamy ustnej czy gum do żucia.

Miód

Miód to naturalny wyrób pszczeli, składa się przede wszystkim z glukozy i fruktozy, których zawartość może być różna w zależności od odmiany. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ wyższa zawartość fruktozy oznacza niższy indeks glikemiczny. Chociaż jest równie kaloryczny co biały cukier, jego spożywanie niesie za sobą więcej korzyści – miód zabija bakterie i grzyby.

Syropy

Do naszej codziennej diety możemy wprowadzić także różne rodzaje syropów, np. syrop klonowy czy daktylowy. Co prawda są bardzo słodkie i cechują się wysokim indeksem glikemicznym, jednak w przeciwieństwie do białego cukru, są bogate w składniki odżywcze (np. syrop klonowy jest dobrym źródłem wapnia, magnezu czy żelaza, a syrop daktylowy zawiera bardzo dużo przeciwutleniaczy) . Ze względu na swoje unikalne smaki, mogą być także ciekawym urozmaiceniem klasycznych potraw.

Zamienniki cukru, możesz znaleźć na www.kaufland.pl. Wybierając produkt idealny, warto mieć na uwadze osobiste preferencje i potrzeby. Słodziki różnią się między sobą kalorycznością, pochodzeniem, indeksem glikemicznym, a także smakiem i wartością odżywczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię