PIASECZNO Działalność Ośrodka Sztuki Lescer w Zalesiu Górnym jest ściśle związana z lokalnym otoczeniem – miejscem, w którym znajduje się galeria, jak i samą jej przestrzenią. Dlatego sezon wiosenny rozpoczął się wystawą poświęconą właśnie Zalesiu Górnemu – przedstawionemu w obiektywie młodego (urodzonego w 2000 roku w Warszawie) fotografa Jana Urbaniaka

Zalesie w ujęciu artysty nie ma wiele wspólnego z obrazem miejscowości letniskowej czy miejscem sielskiego wypoczynku na łonie natury. Urbaniak skupia się na miejscach zapomnianych, niszczejących, odrzuconych, jednocześnie uchwytując ich dziwność i niejednoznaczność. Projekt fotograficzny zatytułowany „Closed Burgh“ (czyli zamknięte miasteczko) został zrealizowany przez osiemnastoletniego fotografa w ubiegłym roku.
Chodziłem bez celu po Zalesiu Górnym i okolicach i… zakochałem sięwyznał autor zdjęć.

Artysta odkrył w Zalesiu Górnym rodzaj lokalnej, zżytej ze sobą zbiorowości, która – podobnie jak samo miejsce – tworzy jego unikatowy klimat. Spokój, oddalenie, odcięcie (także w sensie dosłownym – przez las) od większych skupisk miejskich, tworzy specyficzny nastrój, oddany w serii intymnych fotografii.
Fotografie pokazują nietypowe oblicze Zalesia i okolic, często niezauważalne nawet dla samych mieszkańców – mówi Paweł Zaręba, producent ekspozycji. – Warto je poznać i uwrażliwić się na rzeczywistość, która nas otacza. Jan Urbaniak to bardzo młody twórca, którego twórczość warto poznać i obserwować jak będzie się rozwijać. OS Lescer chce pokazywać nie tylko uznanych artystów, lecz poznawać też młode talenty.

Otwarciu wystawy towarzyszyła premiera zina „Closed Burgh” – książki fotograficznej Jana Urbaniaka, którą można nabyć w galerii w cenie 25 złotych. Ekspozycję w Ośrodku Sztuki Lescer przy ul. Pionierów 11/13 będzie można oglądać do końca maja.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię