Żarty się skończyły. Trzykrotna podwyżka cen za odbiór śmieci!

7

LESZNOWOLA Do tej pory jedną z nielicznych gmin na naszym terenie, która skutecznie broniła się przed drastycznymi podwyżkami cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów była Lesznowola. Niestety, od 1 września ceny za tę usługę wzrosną niemal 3-krotnie


Tak naprawdę wzrostu cen można było spodziewać się już na początku czerwca, kiedy to został otwarty przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu gminy. Usługa ma być realizowana od 1 sierpnia do końca 2020 roku i chciały się jej podjąć cztery firmy. Najkorzystniejszą ofertę przedstawił Jarper z Wólki Kosowskiej, proponując nieco ponad 20 mln zł podczas gdy gmina zarezerwowała na ten cel niecałe… 8,3 mln zł. Początkowo nie było wiadomo, czy, ze względu na wysokie ceny, przetarg nie zostanie unieważniony. Koniec końców gmina zdecydowała się zawrzeć z Jarperem umowę, która zostanie podpisana około 20 lipca. Aktualnie trwa kompletowanie dokumentacji.
Zaakceptowanie ceny Jarpera niestety będzie wiązało się dla mieszkańców z dużymi podwyżkami. Dotarliśmy do projektu uchwały, nad którą radni pochylą się już w najbliższy czwartek. Zostały w niej zawarte nowe ceny, które mają zacząć obowiązywać od 1 września. Obecnie mieszkańcy płacą za śmieci od metra sześciennego zużytej wody. Za śmieci segregowane stawka wynosi 4 zł za m sześć., a za zmieszane – 8 zł za m sześć. Jeśli radni podejmą uchwałę, a wszystko na to wskazuje, będzie to odpowiednio 11,85 zł za m sześć. oraz 23,70 zł za m sześć. W uzasadnieniu uchwały czytamy, że wzrost cen jest spowodowany „rosnącymi lawinowo kosztami zagospodarowania odpadów” oraz wzrostem opłaty marszałkowskiej za ich składowanie.

CZYTAJ TAKŻE:  Zaczął się „zimowy” tryb odbioru odpadów

TW

7 KOMENTARZE

 1. Ale worków kolorowych w systemie „puste za pełne” to pewnie nadal nie ma… A na durnowate wyróżnienia to pieniądze zawsze są.
  WSTYD

 2. Każdy chce się pokazać przed sąsiadem że ma audi lub mercedesa ale żeby za odpady które sam wytworzył zapłacić 200zł miesięcznie to już szkoda.
  Taki kraj. Nieważne że wszytko na kredyt!

  • Posiadanie kredytu czy też Audi lub Merc na podjeździe o niczym nie świadczą. Lata temu w Magdalence działał głównie Jarper (przed ustawą o segregacji). Nie było problemu a każdy płacił za wielkość dzierżawionego pojemnika. Co stoi na przeszkodzie żeby i teraz tak to rozwiązać? Nie wspomnę już o wybiórczym stosowaniu systemu „puste za pełne”, który to miejscami działa w naszej gminie. Jak widać są równi i równiejsi.
   Od początku naliczanie opłat na podstawie zużycia wody wzbudzało skrajne emocje. Duże zużycie nie zawsze idzie w parze z większą ilością produkowanych śmieci. Wystarczy codziennie zalać wannę 200-300 l i w miesiącu nagle za samą kąpiel robi się 6 – 9 metrów sześć. Co przy obecnych cenach 4 zł za segregowane daje 24-36zł za samą kąpiel. Za te same ścieki już są pobierane opłaty przez przedsiębiorstwo komunalne. Po co taka podwójna opłata?
   Poza tym, firmy odbierające zanieczyszczenia mają swoje koszty (pensje, podatki, rozwój itp) ale jednocześnie obracają materiałami do przerobienia, za które również otrzymują pieniądze.

   Owszem, taki kraj! A 200 zł za śmieci to lekka przesada.

   • Czysty człowiek wg ustalajacych większy śmieciarz?
    Szkoda, że WODOCIAGI nic nie robią ze złodziejami wody, o których mają wiedzę od kilku lat, tak samo z PGE!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię