Zaświeciło bożonarodzeniowe drzewko

0

GÓRA KALWARIA Święta zawitały do centrum Góry Kalwarii już 9 grudnia. Na rynku rozbłysła choinka, śpiewano kolędy i cieszono się obecnością Świętego Mikołaja.

Mierzy prawie 10 metrów, waży niemal 1,5 tony. Mowa o świerku kłującym, który gmina ustawiła przed ratuszem, a który podarowało jej małżeństwo z Moczydłowa. W tym roku miejska choinka jest – zdaniem mieszkańców – wyjątkowo piękna.
Zaświeciła podczas Kalwaryjskiego Rynku Bożonarodzeniowego, zorganizowanego przez Ośrodek Kultury, bibliotekę, Stowarzyszenie „O To Chodzi” i urząd gminy. Lampki włączył, po wspólnym odliczaniu, burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. Złożył też zgromadzonym życzenia, razem z przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Rokitą.
Młodzież (zespół Eloi oraz Studio Piosenki) śpiewała świąteczne piosenki i kolędy. Święty Mikołaj rozdawał cukierki. Jego pomocnice częstowały zaś czerwonym barszczem i piernikami, ale również pączkami, czyli przysmakiem związanym z Chanuką. W czasie imprezy w naszym niegdyś wielokulturowym mieście opowiadano bowiem zarówno o zwyczajach bożonarodzeniowych (ks. Łukasz Mazurek), jak i tych związanych właśnie ze wspomnianym żydowskim świętem.
Tak się składa, że dziś ósmy, ostatni dzień Chanuki – tłumaczyła Hanna Kosowska z warszawskiej gminy żydowskej.
Ciekawym przedsięwzięciem było robienie łańcuchów, na których mieszkańcy wypisywali świąteczne hasła własnego autorstwa. Ozdoby zawisły na miejskiej choince, obok innych wykonanych podczas Kalwaryjskiego Rynku – słomianych wianków czy żydowskich świeczników ze sklejki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię