Według danych Polskiego Urzędu Lotnictwa w 2023 roku z krajowych lotnisk skorzystało ponad 52,4 mln pasażerów. Latamy coraz częściej i na różnych trasach. Transport samolotowy może być jednak dokuczliwy dla osób, które mają problemy laryngologiczne. Zatykanie uszu w samolocie jest normalnym, fizjologicznym zjawiskiem, choć u niektórych może wywoływać dolegliwości bólowe. Jak sobie radzić z takim problemem?
Dlaczego w samolocie zatykają się uszy?
W samolocie podczas startu i lądowania oraz przy zmianie wysokości narażeni jesteśmy na negatywny wpływ ciśnienia atmosferycznego. To ono sprawia, że powietrze przedostaje się do struktur wewnątrz naszych uszu lub, wręcz przeciwnie, wydostaje się z nich poprzez połączenia nazywane trąbkami Eustachiusza.
Otolaryngolodzy wyjaśniają, że przy zatykaniu uszu w samolocie może dojść do urazu ciśnieniowego, który fachowo nazywany jest barotraumą. Powodem jego powstania jest gwałtowna zmiana ciśnień w jamach ciała zawierających powietrze. Najczęściej punktem umiejscowienia urazu ciśnieniowego jest ucho środkowe i zatoki przynosowe, ponieważ przy wyrównywaniu ciśnienia powietrze przechodzi wąskimi kanałami wyściełanymi błoną śluzową.
W naturalnym dla człowieka środowisku ciśnienie atmosferyczne wynosi około 760 mmHg (na poziomie morza). Jeśli nasz organizm poddawany jest nagłej zmianie ciśnienia panującego na zewnątrz, co ma miejsce, np. podczas lotu samolotem, mogą występować zaburzenia w obrębie trąbki słuchowej czy problemy z drożnością jam nosa. W uchu środkowym trąbka Eustachiusza pełni funkcję kanału, którym uchodzi powietrze. W przypadku zatok przynosowych takie ujście znajduje się wewnątrz jam nosa.
Jeśli w trakcie lotu jesteśmy przeziębieni, dochodzi do dysfunkcji obu wymienionych struktur. Podobnie jest przy alergii, co może stać się źródłem uczucia zatkania uszu, niedosłuchu czy nawet silnych dolegliwości bólowych uszu, twarzy i głowy podczas nagłej zmiany ciśnienia.
Zatkane uszy w samolocie – sprawdź jak sobie z nimi radzić?
Zatykanie uszu w samolocie jest nieprzyjemnym objawem, z którym jednak możemy sobie dobrze poradzić, stosując się do kilku prostych rad. Podczas wznoszenia i lądowania:
- Żuj gumę lub ssij twarde cukierki.
- Spróbuj wydmuchać powietrze przez nos przy zaciśniętych nozdrzach i zamkniętych ustach (tzw. próba Valsalvy), co pozwala na wyrównanie ciśnień i otwarcie trąbki słuchowej.
- Przełykaj kilkukrotnie ślinę.
Warto też unikać spożywania napojów alkoholowych podczas lotu, ponieważ alkohol powoduje obrzęk błony śluzowej jam nosa i trąbki słuchowej, przez co zmniejsza się możliwość prawidłowego wyrównywania ciśnienia.
Jak zmniejszyć ryzyko urazu ciśnieniowego podczas lotu samolotem?
Dobrym pomysłem jest unikanie podróży samolotem, jeśli jesteśmy przeziębieni lub mamy nasilone objawy alergii w postaci kataru i zapchanego nosa. Jeżeli podróż lotnicza jest koniecznością, warto na mniej więcej godzinę przed lotem zastosować środki obkurczające błonę śluzową doustnie lub donosowo. Podczas lotu należy oczyszczać nos z wydzieliny.
Przed lotem można też skonsultować się z lekarzem. Wizyta u specjalisty będzie niezbędna, jeśli w ciągu doby od lotu nadal mamy problem z zatkanym uchem lub pojawiają się inne przykre objawy, na czele z bólem ucha. Lekarz po wykonaniu badania oceni, czy nie doszło do uszkodzenia narządu słuchu. Niewykluczone, że przyczyną problemu będzie zalegająca w kanale słuchowym woskowina uszna, którą można zmiękczyć przy zastosowaniu specjalnych preparatów, takich jak krople LIX – więcej o ich działaniu można przeczytać na stronie producenta: https://lix.com.pl/. Krople te zawierają glicerol, który wspomaga usuwanie nadmiaru wilgoci z uszu oraz redukuje powstały obrzęk.
LIX
LIX krople do uszu
Działa wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny.
Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.
Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/zdrowiewpodrozy/lista/60718,barotrauma
https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/lista/88673,uczucie-zatkanego-ucha