Zawarto porozumienie w sprawie dworu Ryxów

2

PRAŻMÓW Stało się to, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się mało realne – starostwo powiatowe dogadało się z gminą Prażmów w sprawie remontu i zagospodarowania zabytkowego dworu. W piątek podpisano w tej sprawie porozumienie


Powiat i gmina sfinansują remont dworu po połowie. Potem mają wspólnie korzystać z budynku

Jako pierwsi napisaliśmy o fatalnym stanie zabytkowego dworu Ryxów w Prażmowie w sierpniu ubiegłego roku. Cenny 200-letni obiekt był niezabezpieczony i popadał w ruinę. Dwór należy do powiatu, jednak w ostatnich latach zarządzała nim gmina. Obydwa samorządy przez długi czas nie potrafiły porozumieć się w kwestii tego, kto powinien wziąć odpowiedzialność za zabytek oraz w jaki sposób go zagospodarować, aby służył mieszkańcom. Impas został przełamany w ostatni piątek. Na terenie zabytkowej posiadłości reprezentujący gminę wójt Jan Dąbek podpisał z przedstawicielami powiatu wicestarostą Zdzisławem Lisem oraz zasiadającą w zarządzie Ewą Lubianiec list intencyjny, który ma być pierwszym krokiem do uratowania zabytku.

Wspólnie wyremontują dwór

Ustalono, że powiat i gmina po połowie sfinansują remont zabytkowego budynku. Gmina zobowiązała się, że w ciągu trzech miesięcy przystąpi do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu oraz że w ciągu dziewięciu miesięcy opracuje projekt koncepcyjny prac remontowych i adaptacyjnych. Projekt ma przedstawić do akceptacji powiatowi. Następnie zakres prac ma zostać uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie kosztorysu inwestycji oraz harmonogram prac remontowych. Gmina ma przeprowadzić remont i adaptację dworu, a zanim to nastąpi, ma zabezpieczać budynek przed dalszą dewastacją i degradacją. Podczas najbliższej sesji rady powiatu ma zostać podjęta uchwałą uchylająca uchwałę z września 2018 roku w sprawie odwołania darowizny nieruchomości na rzecz gminy Prażmów. Dzięki temu gmina będzie mogła dalej gospodarować tym terenem.

Centrum życia kulturalnego

Zarówno mieszkańcom jak i samorządowcom zależy na tym, aby położony w centrum Prażmowa nad doliną rzeki Jeziorki dwór stał się miejscem ważnych działań w zakresie kultury, edukacji, ale także pomocy społecznej, psychologicznej i prawnej. Dwór ma służyć również integracji mieszkańców. Po remoncie powiat ma mieć do dyspozycji połowę budynku, zaś z drugiej połowy ma korzystać gmina. Dokładny podział pomieszczeń nastąpi podczas zatwierdzania prac remontowych.

TW

2 KOMENTARZE

 1. „powiat i gmina po połowie sfinansują remont zabytkowego budynku”
  ================================
  A skąd starostwo weźmie na to kasę?

  Wróble przesiadujące na dachu starostwa ćwierkają, że pan starosta Gut tak oszczędza, że zakazał kupowania na potrzeby urzędu plastikowych „koszulek”. A ponieważ bez „koszulek” nieraz za cholerę trudno się obyć, to teraz urzędnicy kupują je za własne pieniądze.

  Nawet najlepsi pracownicy nie mogą się tam też za kadencji pana Guta doczekać jakichkolwiek podwyżek, choćby „inflacyjnych” (argument: nie ma pieniędzy). Ponoć daje „swojakom”, ale ci się oczywiście nie chwalą. Wróble czujnie nadstawiają uszu 😉

  Na miejscu wójta Dąbka nie wierzyłbym więc tak do końca, że powiat znajdzie kasę na remont dworu Ryksów. Z oszczędności na „koszulkach” chyba by się tyle nie uzbierało.

  P.S. Przekazuję prośbę od pracowników starostwa do petentów:
  „Drodzy Obywatele, jeśli posiadacie przypadkiem w domu jakieś zbędne plastikowe „koszulki”, to przy okazji załatwiania jakichś spraw w starostwie zechciejcie je łaskawie przekazać urzędnikom. Nie możemy niczego obiecać, ale Wasza hojność niewątpliwie pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię