KONSTANCIN-JEZIORNA Wyłoniona przez gminę firma sprawdziła czystość wody w Jeziorce, ale też rzece Małej i Rowie Jeziorki. Zdiagnozowano zbyt wysokie stężenie fosforu oraz niską zawartość tlenu, co może być zagrożeniem dla organizmów żyjących w tych ciekach
Pomiarów dokonano w okresie letnio-jesiennym, zarówno podczas suszy, jak i intensywnych opadów deszczu. Wodę badano w zmiennych warunkach temperaturowych. Większość pomiarów przeprowadzono przy niskim stanie rzek. Wówczas występuje w nich sporo wód pościekowych, pochodzących z oczyszczalni. Jeśli badania prowadzone są podczas rzęsistego deszczu, do Jeziorki dostają się z kolei wody opadowe (z kanalizacji deszczowej) z dużą ilością zawiesin i fosforu ogólnego.
Przeprowadzone badania wykazały wysokie przekroczenia norm dotyczących obecności w wodzie fosforu. Zdaniem ekspertów z firmy badającej czystość naszych rzek, w dużej mierze odpowiadają za to ścieki z gminy Grójec, odprowadzane rzeką Molnicą, a następnie Kraską do Jeziorki. Na podwyższone wartości form azotu i fosforu ma również wpływ gospodarka rolna, a zwłaszcza sposób prowadzenia sadów w górnej części zlewni. Najgorsza jakość wód po opadach występuje na wlocie rzeki Jeziorki na obszar gminy Konstancin-Jeziorna, jednak powodem tego nie są wyloty kolektorów deszczowych z ulicy Grechuty i Kościuszki lecz przypuszczalnie niska jakość wód deszczowych z terenów gminy Piaseczno.
Eksperci orzekli, że względnie luźna zabudowa gminy Konstancin-Jeziorna nie jest powodem zanieczyszczenia rzeki Jeziorki po intensywnych opadach. Natomiast okresowe podnoszenie klap jazu w okresie wezbrań mogłoby przywrócić procesy naturalnego usuwania osadów, co poprawi przejrzystość wód i ich zapach na odcinku przebiegającym przez Park Zdrojowy.
– Największym zagrożeniem dla stanu ekologicznego Jeziorki oraz życia oczyszczających wodę okrzemek, makrobezkręgowców bentosowych i ichtiofauny jest wysokie stężenie fosforu i innych biogenów oraz niska zawartość tlenu rozpuszczonego – podsumowują eksperci. – Poprawa tego stanu wymaga działań w całej zlewni rzeki Jeziorki, a w szczególności na obszarach gęstej zabudowy, gruntach ornych i sadach. Warto też zadbać o właściwe oczyszczanie ścieków deszczowych, komunalnych i przemysłowych.
TW