Zbierano na renowację starych grobów

0

PIASECZNO Jak co roku, w Dzień Wszystkich Świętych Stowarzyszenie Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie przeprowadziło kwestę na rzecz renowacji zabytkowych grobów

Prowadzona od wielu lat na powstałym w 1796 roku cmentarzu akcja cieszy się dużym zaufaniem społecznym i powodzeniem – zarówno wśród, chcących ją wspomóc, wolontariuszy, jak i mieszkańców, którzy chętnie wrzucają pieniądze do puszek. W tym roku w kwestę zaangażowało się około 60 osób z różnych środowisk. Nie zabrakło, między innymi, harcerzy, samorządowców, członków Drużyny Pożarniczej Anioły Floriana, Eko-Babek – wolontariuszek UTW czy też Grupy Historyczno-Edukacyjnej Szare Szeregi.
Kwestuję już chyba trzeci czy czwarty raz i nie zamierzam przestawać – zapewnia Jolanta Radecka, wolontariuszka z Piaseczna – Wydaję mi się, że ludzi, ze względu na możliwość odwiedzania grobów od soboty, było trochę mniej niż ostatnio, ale za to byli bardziej hojni, wkładając do puszki większe nominały. Zauważyłyśmy też, że częściej po pieniądze sięgali ludzie starsi niż młodsi.

Zebrane w tym roku środki zostaną przeznaczone na renowację grobowca rodziny Regielów oraz grobu Mariana Ostrowskiego – rajcy miasta Piaseczna.
Kwestujący, oprócz działań na szczytny cel, podkreślali również i inne pozytywne aspekty dorocznej inicjatywy.

Bardzo mnie cieszy, że w związku ze zbieraniem środków na remont nagrobków możemy się też tutaj zobaczyć i porozmawiać z osobami z różnych środowisk, które, bez względu na wszystko, działają w jednym celu – przyznała radna miejska Ewelina Wójcik.
Danuta Samek, prezes zarządu Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie, podkreśliła z kolei, że choć potrzeby są duże, to trzeba się również dostosować do obecnej sytuacji ekonomicznej w kraju i zachować pewien umiar w stosunku do możliwości.

Zebrana w ostatni wtorek kwota (16 145, 40 złotych) pozwoli sporządzić, w pierwszej kolejności, pełną dokumentację konserwatorską-remontową, która obejmie wyliczenia materiałowe, harmonogramy i wszystkie niezbędne dane do tego aby jednocześnie starać się o dotacje – zapowiada Danuta Samek. – Liczymy na środki od naszych wiernych donatorów, czyli od gminy i samorządu województwa mazowieckiego.
Jednocześnie prezes komitetu zwróciła uwagę, że najstarsze, odrestaurowane dzięki kwestom i środkom zewnętrznym obiekty, będą za moment potrzebowały wzmocnienia konserwacji, do czego również niezbędne będą konkretne pieniądze.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię