Zbiórka paczek Wielkanocnych dla Kombatantów i dzieci z Kresów Wschodnich

0

KONSTANCIN-JEZIORNA – Jutro odbędzie się zbiórka paczek Wielkanocnych dla Kombatantów i dzieci z Kresów Wschodnich (Litwa, Białoruś) – informuje radny Konstancina-Jeziorny, Krzysztof Bajkowski.

– Najcenniejsze są produkty spożywcze z długą datą ważności, takie jak: kawa, herbata, konserwy rybne, konserwy mięsne, przyprawy, makarony, kasze czy słodycze – podkreśla radny Bajkowski. – Bardzo ważnym elementem akcji są również kartki świąteczne z życzeniami dla rodaków z Kresów Wschodnich.
Zbiórka zaczęła się już dziś, jutro paczki żywności będą przyjmowane w Urzędzie Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77 w godzinach 14-19. Akcję koordynuje radna Elżbieta Wierzbicka.

Zbiórkę organizuje Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Pierwotnie Stowarzyszenie zrzeszało wyłącznie żołnierzy AK skazanych wyrokami Trybunałów Wojennych ZSRR oraz Sądów Wojskowych w PRL, którzy po skazaniu byli pozbawieni wolności w więzieniach i łagrach sowieckich.

Obecnie z uwagi na zmniejszającą się liczbę członków spowodowaną dużą śmiertelnością osób w wieku powyżej 80 lat został zmieniony statut, a na skutek jego nowelizacji prawo do uczestnictwa posiadają wszyscy żołnierze AK i ich rodziny oraz osoby silnie związane z etosem Armii Krajowej.

Celem Stowarzyszenia jest nie tylko utrzymywanie więzi braterskiej między żołnierzami AK – łagiernikami żyjącymi na całym świecie (najwięcej w Polsce i na Kresach Rzeczypospolitej w granicach z 1939 r.), ale także udzielanie różnorakiej pomocy żołnierzom AK i ich rodzinom, przekazywanie wiedzy historycznej potomnym o bohaterskich czynach żołnierzy AK w publikowanym „Kwartalniku”, a także opiekowanie się miejscami pamięci narodowej – cmentarzami poległych i pomordowanych, pomnikami dowódców AK, uczestniczenie w uroczystościach pamięci narodowej.

fot. Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię